Францускиот суд ја осуди саудиската принцеза, му наредила на обезбедувањето да претепа работник

Францускиот суд ја прогласи за виновна ќерката на саудискиот крал, принцезата Хаса бин Салман, за виновна за соучесништво во насилство и ја осуди на 10 месеци условна казна.

Принцезата Хаса е осудена дека му наредила на телохранител да претепа работник во нејзиниот луксузен стан во Париз.

Според наводите во обвинението, работникот Ашараф Еид ѝ кажал на полицијата дека телохранителот му ги врзал рацете, го клоцал и го принудил да ѝ ги бакне нозете на принцезата кога претходно таа го обвинила дека ја снимал со мобилниот телефон.

Рекол дека принцезата го третирала како куче, па додека телохранителот го тепал, таа му велела: „Ќе видиш како се разговара со принцеза, како се разговара со кралско семејство“, пренесе „Ројтерс“.

Нејзиниот адвокат Емануел Мојн пред почетокот на судењето изјави дека истрагата против неа е заснована на невистини. Тој пресудата ја нарече неразбирлива и најави дека ќе поднесе жалба.

Принцезата не присуствуваше на изрекувањето на пресудата.

Како што пренесе АП, нејзиниот телохранител Рани Саида доби осум месеци условно и 5.000 евра парична казна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e