IPortal https://iportal.mk Информативен портал Wed, 26 Jan 2022 07:27:13 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.25 https://iportal.mk/wp-content/uploads/2016/08/favico_iportal.jpg IPortal https://iportal.mk 32 32 Бајден: Можни се санкции лично против Путин доколку Русија ја нападне Украина https://iportal.mk/svet/bajden-mozhni-se-sankcii-lichno-protiv-putin-dokolku-rusija-ja-napadne-ukraina/ Wed, 26 Jan 2022 07:27:13 +0000 https://iportal.mk/?p=274318

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека е можно да се воведат санкции лично за рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија ја нападне Украина. На новинарско прашање дали е можно

The post Бајден: Можни се санкции лично против Путин доколку Русија ја нападне Украина appeared first on IPortal.

]]>

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека е можно да се воведат санкции лично за рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија ја нападне Украина.

На новинарско прашање дали е можно такво нешто во случај на руски напад врз Украина, Бајден одговори потврдно.

Американскиот претседател рече дека во блиска иднина би можел да префрли дел од 8.500 американски војници кои се ставени на подготвеност, но вети дека американските војници нема да бидат распоредени во самата Украина.

САД генерално се воздржуваат од воведување санкции за странски лидери, а поранешниот претседател Доналд Трамп воведе санкции за венецуелскиот претседател Николас Мадуро во 2017 година и иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи во 2019 година.

The post Бајден: Можни се санкции лично против Путин доколку Русија ја нападне Украина appeared first on IPortal.

]]>
Ковачевски- Петков: Постои волја за брз напредок во меѓусебните односи https://iportal.mk/makedonija/kovachevski-petkov-postoi-volja-za-brz-napredok-vo-megjusebnite-odnosi/ Wed, 26 Jan 2022 07:18:40 +0000 https://iportal.mk/?p=274316

Владите на Северна Македонија и Бугарија на заедничка седница во Софија потпишаа четири меморандуми за разбирање и неколку декларации за соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, премиерите на Македонија, Димитар

The post Ковачевски- Петков: Постои волја за брз напредок во меѓусебните односи appeared first on IPortal.

]]>

Владите на Северна Македонија и Бугарија на заедничка седница во Софија потпишаа четири меморандуми за разбирање и неколку декларации за соработка меѓу двете земји.

На прес-конференцијата, премиерите на Македонија, Димитар Ковачевски и Бугарија, Кирил Петков истакнаа дека постои волја за брз напредок во меѓусебните односи и оценија дека работата на пет меѓувладини работни групи, со кои копретседаваат ресорните министри, го постави нормативна основа за засилена соработка.

„Навистина сум задоволен од денешните состаноци. Имавме пленарна средба, но уште поважно е што министрите во работните групи работеа на конкретни проекти кои треба да се изработат во наредниот период“, изјави бугарскиот премиер Петков.
Премиерите на двете соседни земји изразија задоволство од тоа што на првата средба е направено многу и оценија дека меморандумите потпишани како краен резултат ќе имаат економски развој на целиот регион.

Ковачевски рече дека на првата средба во Скопје, на 18 јануари, а сега и во Софија, разговарале и за политички теми, но дека најмногу време посветиле на економските.

Во однос на барањето на Софија Бугарите да бидат впишани во Уставот на Северна Македонија, тој рече дека во Уставот освен Македонија се наведени и други народи и дека е нормално граѓаните кои се самоопределуваат на друг начин да бараат да влезат во Уставот, но и дека тоа е процес кој минува низ неколку фази и институции.

-На патот на една земја кон ЕУ се отвора Уставот за да се адаптира, а потоа врз основа на барањето тие прашања ќе бидат опфатени согласно барањата на граѓаните“, рече премиерот на Македонија.

Ковачевски истакна дека Скопје и Софија ќе покажат дека можат да соработуваат и на Балканот, додека неговиот бугарски колега рече дека верува оти дијалогот ќе го замени национализмот во односите меѓу двете соседни земји.

Меѓу документите потпишани во Софија се меморандуми за соработка во земјоделството, поттикнување на претприемништвото и поврзување на Скопје и Софија, забрзување на изградбата на железничкиот Коридор 8, иницијатива за воспоставување авиолинија меѓу главните градови и декларација за намалување на цените во роаминг.

The post Ковачевски- Петков: Постои волја за брз напредок во меѓусебните односи appeared first on IPortal.

]]>
СЗО: Омикрон создава високи ризици за здравјето https://iportal.mk/svet/szo-omikron-sozdava-visoki-rizici-za-zdravjeto/ Wed, 26 Jan 2022 07:17:50 +0000 https://iportal.mk/?p=274314

Нивото на ризик поврзано со варијантата Омикрон останува многу високо, соопшти СЗО, откако бројот на нови случаи на Ковид-19 достигна нов рекорд минатата недела. Здравствената агенција на ОН соопшти дека

The post СЗО: Омикрон создава високи ризици за здравјето appeared first on IPortal.

]]>

Нивото на ризик поврзано со варијантата Омикрон останува многу високо, соопшти СЗО, откако бројот на нови случаи на Ковид-19 достигна нов рекорд минатата недела.

Здравствената агенција на ОН соопшти дека бројот на нови случаи се зголемил за пет отсто во седмицата до неделата, во споредба со 20 отсто зголемување во претходната недела.
– Глобално, има побавен пораст на бројот на заболени, соопшти СЗО.

Организацијата информира дека се регистрирани скоро 50.000 нови смртни случаи, слично како и претходната недела. Во извештајот се вели дека Омикрон продолжува да доминира.

– Тековната глобална епидемиологија на САРС-КоВ-2 се карактеризира со доминација на варијантата Омикрон ширум светот, континуиран пад на преваленцијата на варијантата Делта и многу ниско ниво на дистрибуција на Алфа, Бета и Гама соевите, соопшти СЗО.

Во земјите каде што имаше брз пораст на случаите на Омикрон во ноември и декември 2021 година, се забележува мало намалување на случаите. Сепак, „врз основа на моментално достапните докази, севкупниот здравствен ризик поврзан со варијантата Омикорн останува многу висок, нагласи СЗО.

The post СЗО: Омикрон создава високи ризици за здравјето appeared first on IPortal.

]]>
Активни над 20.800 случаи на коронавирус https://iportal.mk/makedonija/aktivni-nad-20-800-sluchai-na-koronavirus/ Wed, 26 Jan 2022 07:16:06 +0000 https://iportal.mk/?p=274312

Нови 2341 случај на коронавирусот се регстрирани во претходното деноноќие што е речиси 38 отсто од вкупно тестираните 6.193 лица. Во моментов активни се 20.856 случаи на КОВИД-19, најмногу во

The post Активни над 20.800 случаи на коронавирус appeared first on IPortal.

]]>

Нови 2341 случај на коронавирусот се регстрирани во претходното деноноќие што е речиси 38 отсто од вкупно тестираните 6.193 лица. Во моментов активни се 20.856 случаи на КОВИД-19, најмногу во Скопје – 11.390, потоа во Битола – 1613 и Прилеп – 754. Најмал број активни случаи се забележани во Дебар – 22 и Дојран – 14.

Од Министерството за здравство во изјава за МИА информираа дека на инфективните одделенија и во ковид – центрите во државава се хоспитализирани вкупно 576 пациенти со КОВИД-19 и има 183 слободни кревети. Во ковид – центрите во Скопје вкупно се хоспитализирани 174 пациенти од кои 71 на Клиниката за инфективни болести, 75 во ГОБ „8 Септември” и 28 на Клиниката за белодробни заболувања ТБЦ.

На последната седница на главниот координативен кризен штаб беше усвоена препораката на Комисијата за заразни болести за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР-тест од десет на седум дена. Оваа препорака е донесена поради полесната клиничка слика предизвикана од омикрон сојот. Кризниот штаб ја достави препораката до Владата и за неа треба да се дискутира на следната владина седница.

Од почетокот на вакцинацијата против коронавирусот во Северна Македонија, вкупно се вакцинирани 864.759 лица со барем една доза на вакцина против КОВИД-19 во државата и странство. Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека комплетно вакцинирани со две дози се вкупно 841.143 лица, а со трета доза се вакцинирани 122.752 лица.

И регионот бележи пораст на позитивни случаи на вирусот. Во Србија вчера се регистрирани 19.901 нов случај, што е рекорден број на заболени за еден ден во државата од почетокот на пандемијата, а се зголемува и бројот на хоспитализирани случаи.

Европската Унија од 1 февруари ги олеснува мерките за патување во земјите-членки, односно го олеснува слободното и безбедно движење. Мерките против ширењето на инфекцијата треба да се спроведат земајќи ја предвид здравствената состојба на поединецот, а не епидемиолошката состојба во регионот од кој доаѓа.

Исклучок се „темно црвените” области со високо ниво на циркулација на вирусот. Тоа значи дека клучна одредница за патувањето ќе биде дигиталниот ковид-сертификат на патникот, негативен тест или дека ја прележал болеста.

Од почетокот на пандемијата во земјава регистрирани се 259.328 позитивни лица на вирусот. Направени вкупно 1.755.926 тестирања на КОВИД-19. Оздравени се 230.206, а починати 8.266 лица.

The post Активни над 20.800 случаи на коронавирус appeared first on IPortal.

]]>
Дневен хороскоп: Еве што ви носи оваа среда! https://iportal.mk/zanimlivosti/dneven-horoskop-eve-shto-vi-nosi-ovaa-sreda/ Wed, 26 Jan 2022 07:03:20 +0000 https://iportal.mk/?p=274309

ОВЕН Денес е позитивен ден за вас. Месечината е на ваша страна, ќе бидете во добро расположение и полни со енергија. Ќе правите планови за иднина. Ќе почнете да верувате

The post Дневен хороскоп: Еве што ви носи оваа среда! appeared first on IPortal.

]]>

ОВЕН
Денес е позитивен ден за вас. Месечината е на ваша страна, ќе бидете во добро расположение и полни со енергија. Ќе правите планови за иднина. Ќе почнете да верувате во нешто за кое сте сметале дека не било вистина. Февруари ви носи нова љубов.

БИК
Можно е да ве вознемират некои зборови упатени од некоја блиска личност. Премногу сте осетливи на туѓото мислење, не морате да се земате се толку при срце. Успешно ќе завршите некоја работа која се одолговлекува. Гледајте напред!

БЛИЗНАЦИ
Денес ќе се чувствувате изморено и исцрпено. Преку целата недела сте работеле напорно, а тоа ја одзема целата ваша енергија. Време е да се посветите на себеси и да ги наполните своите батерии. Избегнувајте конфликт со семејството.

РАК
На повидок е разделба со партнерот, не успевате да ги надминете разликите и тоа ве мачи. Ќе морате да зборувате отворено и на смирен начин да ја решите ситуацијата. Очекувајте понуда за нова работа. Февруари ви носи чувства кон нова личност.

ЛАВ
Денес ќе ви биде здодевно. Чувствителни сте и емоциите владеат со вас па можно е лесно да направите некоја грешка. Сакате премногу нешта одеднаш и тоа ве спречува да бидете спокојни. Подобро е да бидете во мало опкружување затоа што преголемата бука ќе ви пречи.

ДЕВИЦА
Можно е да се чувствувате збунето, ќе мислите дека ништо не ви поаѓа од рака и постојано се вртите во круг. Не грижете се, со почетокот на викендот сето тоа ќе помине. Ќе се чувствувате смирено. Доколку сте имале расправија со партнерот, време е да направите нешто за да се искупите. Ако сте сингл, внимавајте кога влетувате во нова врска, другата страна нема исти намери како и вас.

ВАГА
Денес ќе биде интересен ден за вас. Ќе бидете креативни и расположени да направите некоја промена во ентериерот на домот или работното место. Ќе чувствувате страст и ќе сакате смирена атмосфера. Ќе започнете да работите на некој нов проект.

ШКОРПИЈА
Внимавајте на вашите зборови, во текот на наредните неколку дена можно е да зборувате нешта кои ќе ги повредат другите. Ако не сте сигурни што да кажете подобро премолчете. Исто така можно е да имате некој погрешен заклучок во врска со некоја блиска личност.

СТРЕЛЕЦ
Денес ќе добиете добри вести. Оние кои работат во секторот на финансиите ќе напредуваат. Доколку сте имале проблем со дете конечно ќе биде разрешен. Финансиската состојба е солидна.

ЈАРЕЦ
Можно е да одите на кратко патување во врска со вашиот бизнис. Ќе добиете поддршка од некој член од семејството. На работното место може да почувствувате стрес. Избегнувајте да давате позајмица и немојте да влегувате во конфликт со пријателите.

ВОДОЛИЈА
Денес е среќата на вашата страна кога се во прашање финансиите, ви претстои пријатно изненадување кое ќе ве расположи. Морате да му верувате на вашиот партнер повеќе, ќе откриете некоја информација која ќе ви користи.

РИБИ
Морате да научите дека не можете да имате контрола врз се околу вас. Да се биде одговорен е добро но не можете да преземете одговорност за секое нешто. Внимавајте некоја одлука да не го комплицира вашиот живот.

The post Дневен хороскоп: Еве што ви носи оваа среда! appeared first on IPortal.

]]>
Денеска облачно и студено со ветер од северен правец https://iportal.mk/makedonija/deneska-oblachno-studeno-veter-od-severen-pravec/ Wed, 26 Jan 2022 07:01:46 +0000 https://iportal.mk/?p=274306

Утрото ќе биде многу студено, преку денот сончево со мала до умерена, а во североисточните делови со зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен, наместа вдолж Повардарието повремено засилен ветер

The post Денеска облачно и студено со ветер од северен правец appeared first on IPortal.

]]>

Утрото ќе биде многу студено, преку денот сончево со мала до умерена, а во североисточните делови со зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен, наместа вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -16 до -3, а максималната ќе достигне од -2 до 7 степени.

Во Скопје, претежно облачно и студено со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -7, а максималната ќе достигне 2 степени.

Во следните два дена ќе се задржи стабилно и суво време со пораст на утринските и дневните температури. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, особено изразен во сабота. Во петок кон крајот на денот и во деновите од викендот ќе има повремени слаби локални врнежи од снег.

The post Денеска облачно и студено со ветер од северен правец appeared first on IPortal.

]]>
Како да спречите замрзнување на цевките во домот во зима? https://iportal.mk/zanimlivosti/kako-da-sprechite-zamrznuvanje-na-cevkite-vo-domot-vo-zima/ Tue, 25 Jan 2022 20:53:54 +0000 https://iportal.mk/?p=274304

Пукањето на замрзнатите цевки може да ви направи огромна штета во домот, затоа делувајте превентивно. Македонија ја зафатија ниски температури, па цевките во домовите ги демне ризик од замрзнување, особено

The post Како да спречите замрзнување на цевките во домот во зима? appeared first on IPortal.

]]>

Пукањето на замрзнатите цевки може да ви направи огромна штета во домот, затоа делувајте превентивно. Македонија ја зафатија ниски температури, па цевките во домовите ги демне ризик од замрзнување, особено кај луѓето кои живеат во куќи.

Мерки на претпазливост што треба да ги преземете:

– За време на студените денови мора добро да ги изолирате цевките, особено ако се изложени. Со материјалот што ќе го користите, особено добро изолирајте на свиоците и вентилите.

– Важно е да знаете од каде точно доаѓа снабдувањето со вода на вашиот дом за да го исклучите во ноќите кога ќе бидат најавени многу ниски температури.

– Ова е особено важно ако заминувате на зимски одмор на неколку дена или пак ако имате викендичка, каде во моментот не престојува никој.

– Ако одите на зимски одмор, добро е вашиот дом да биде загреан барем на околу 5 степени над нулата. Но, ако се плашите да оставите какво било грејно тело, што сепак носи свои ризици со себе, некоја блиска личност нека појде во вашиот дом неколку пати во текот на вашето отсуство да види каква е ситуацијата.

Ако водата замрзне во вашите цевки може да дојде до нивно пукање, поради ширењето на мразот:

– Во тој случај мора да го исклучите снабдувањето со вода на домот.

– Обидете се да ги одмрзнете цевките со дување со фен за коса, шишиња со топла вода потпрени до цевките и обвивање со пешкири потопени во жешка вода.

– Најдобро е да викнете водоинсталатер пред да настане некој посериозен проблем.

Во случај цевките да пукнат:

– Ако не сте го исклучиле снабдувањето со вода, сторете го веднаш.

– Отпуштете ги сите славини за да се намали притисокот на вода во цевките, а со тоа и поплавата при одмрзнувањето.

– Со помош на суви крпи соберете ја водата што истекла во домот.

– И, се разбира, викнете водоинсталатер.

The post Како да спречите замрзнување на цевките во домот во зима? appeared first on IPortal.

]]>
Во Крива Паланка активни 107 корона случаи https://iportal.mk/lokalno/vo-kriva-palanka-aktivni-107-korona-sluchai/ Tue, 25 Jan 2022 20:23:15 +0000 https://iportal.mk/?p=274302

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, новозаразени од ковид-19 се вкупно 2.341 лице. Во Крива Паланка, во изминатото деноноќие, регистрирани

The post Во Крива Паланка активни 107 корона случаи appeared first on IPortal.

]]>

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, новозаразени од ковид-19 се вкупно 2.341 лице.
Во Крива Паланка, во изминатото деноноќие, регистрирани се 9 нови случаи на корона вирус.
Истовремено, регистрирани се 26 оздравени пациенти од Крива Паланка и околината.
Според денешната ковид-статистика почина едно лице од Крива Паланка, како последица од вирусот, на 74-годишна возраст.
Во Крива Паланка од почетокот на пандемијата се заразиле 2142 лица, а во моментов активни се 107 корона случаи.

The post Во Крива Паланка активни 107 корона случаи appeared first on IPortal.

]]>
(ФОТО) Гола среде зима – Ана Николиќ прошета низ Белград! https://iportal.mk/scena/foto-gola-srede-zima-ana-nikolikj-prosheta-niz-belgrad/ Tue, 25 Jan 2022 20:17:34 +0000 https://iportal.mk/?p=274299

Ана Николиќ продолжува да ја шокира јавноста! Пејачката на Инстаграм објави нов сет фотографии на кои е провокативно облечена. Среде зима Николиќ прошета низ Белград во гаќички и градник. Носеше

The post (ФОТО) Гола среде зима – Ана Николиќ прошета низ Белград! appeared first on IPortal.

]]>

Ана Николиќ продолжува да ја шокира јавноста! Пејачката на Инстаграм објави нов сет фотографии на кои е провокативно облечена.

Среде зима Николиќ прошета низ Белград во гаќички и градник. Носеше само бел мантил.

– Кога одам, не застанувам, не ја допирам земјата и не забележувам никого… Додека тагата зборува со мене – напиша Николиќ со овие фотографии.

The post (ФОТО) Гола среде зима – Ана Николиќ прошета низ Белград! appeared first on IPortal.

]]>
Стресот е бавен и тивок – Еве како да откриете дали ве превзел! https://iportal.mk/zanimlivosti/stresot-e-baven-tivok-eve-kako-da-otkriete-dali-ve-prevzel/ Tue, 25 Jan 2022 20:14:31 +0000 https://iportal.mk/?p=274297

Ако забележите некои од сигналите кај себе, можеби е време да го забавите темпото. Стресот најчесто доаѓа бавно и тивко по многу тешки и напорни ситуации, па личноста често не

The post Стресот е бавен и тивок – Еве како да откриете дали ве превзел! appeared first on IPortal.

]]>

Ако забележите некои од сигналите кај себе, можеби е време да го забавите темпото.

Стресот најчесто доаѓа бавно и тивко по многу тешки и напорни ситуации, па личноста често не ни забележува дека е под стрес. Има симптоми кои во повеќето случаи се игнорираат и лесно се отфрлаат, а всушност главен виновник е насобраниот стрес со кој не сте се справиле на време.

Ако сега ве нервираат работите кои порано ви давале задоволство, тоа значи дека стресот земал замав. Знае да го обои секое чувство, и на ист начин да се одрази и на позитивните аспекти.

Затоа, доколку забележите некој од овие четири знаци, можеби е време да забавите и да се погрижите за вашето ментално здравје.

Потење
Дали одеднаш забележавте дека обилно се потите дури и кога не правите ништо тешко? Потењето на нервна база или емоционалното потење се јавува како одговор на стимули како што се страв, стрес, болка, анксиозност…

Иако може да се појави на целата површина на телото, највидливо е на дланките, стапалата, пазувите и челото.

Стискање на забите
Луѓето обично го прават ова додека спијат. Ги стискаат забите, а наутро кога ќе се разбудат имаат остра болка во вилицата. Ако го правите тоа подолг временски период, ќе забележите дека се менува изгледот на вашите заби. Стоматолозите велат дека најчеста причина за оваа несвесна навика е стресот.

Губење на косата
Опаѓањето на косата од стрес деновиве станува се почеста појава. Ако по секое чешлање или миење на косата забележите дека косата опаѓа во големи количини, а понекогаш дури и во прамени, можеби е време да го посетите избраниот лекар кој ќе утврди за што се работи.

Ако сте имале ковид-19, губењето на косата може да биде еден од постковид симптомите. Сепак, не оставајте ништо на случајноста – консултирајте се со лекар.

Сува уста
Дали постојано чувствувате жед, а устата ви се суши? Иако е добро и препорачливо да се пие вода во текот на денот, доколку на организмот наеднаш му требаат големи количини вода, можно е да е под стрес кој свесно не го забележувате.

Долгите периоди на стрес ги блокираат плунковните жлезди, а причината е сувата уста.

Овој симптом се јавува и кај луѓе со дијабетес, автоимуна болест која првично не дава јасни симптоми. Затоа, се препорачува доколку сте постојано жедни да го проверите нивото на шеќер во крвта.

The post Стресот е бавен и тивок – Еве како да откриете дали ве превзел! appeared first on IPortal.

]]>