IPortal https://iportal.mk Информативен портал Sat, 18 Jan 2020 14:05:38 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.20 https://iportal.mk/wp-content/uploads/2016/08/favico_iportal.jpg IPortal https://iportal.mk 32 32 Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија https://iportal.mk/sport/platini-fifa-tribunalot-za-sportska-arbitrazha-se-mafija/ Sat, 18 Jan 2020 14:05:06 +0000 https://iportal.mk/?p=150943

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, ги спореди ФИФА и Спортскиот арбитражен суд (КАС) во Лозана со мафијашките организации. – Мразам неправда. Не можам да издржам. ФИФА и КАС делуваат

The post Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија appeared first on IPortal.

]]>

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, ги спореди ФИФА и Спортскиот арбитражен суд (КАС) во Лозана со мафијашките организации.

– Мразам неправда. Не можам да издржам. ФИФА и КАС делуваат како мафијашки организации. Го видов тоа и лично се убедив. Група пријатели го прават она што сакаат, изјави легендарниот француски фудбалер за Спортпл.

Шеесет и четири-годишниот добитник на „Златната топка“ тврди дека адвокатите на ФИФА, УЕФА и КАС се исти луѓе кои живеат во Швајцарија и постојано комуницираат едни со други.

Според него, тие се најзаслужни тој да не стане претседател на Светската фудбалска централа.

The post Платини: ФИФА и Трибуналот за спортска арбитража се мафија appeared first on IPortal.

]]>
Заев: Како што не личи, социјалдемократски, да бидеме солидарни, да помагаме, да градиме фер и еднакво општество за сите https://iportal.mk/makedonija/zaev-kako-shto-ne-lichi-socijaldemokratski-da-bideme-solidarni-da-pomagame-da-gradime-fer-ednakvo-opshtestvo-za-site/ Sat, 18 Jan 2020 13:58:45 +0000 https://iportal.mk/?p=150939

Почитувани другарки и другари, драги пријатели, Драг Андреас кој што е денеска со нас од сестринската Социјалдемократска партија од Австрија, кој што е овде по повод неговото лидерство на работната

The post Заев: Како што не личи, социјалдемократски, да бидеме солидарни, да помагаме, да градиме фер и еднакво општество за сите appeared first on IPortal.

]]>

Почитувани другарки и другари, драги пријатели, Драг Андреас кој што е денеска со нас од сестринската Социјалдемократска партија од Австрија, кој што е овде по повод неговото лидерство на работната група на Европскиот парламент помеѓу Република Северна Македонија и Европскиот парламент.

Драги сограѓани, почитувани членови на Владата, раководители на институции, социјалдемократи.

Имам голема чест да го отворам овој хуманитарен базар организиран од нашиот Социјалдемократски сојуз на Македонија. Навистина честа е голема заради тоа што ја користиме приликата секогаш да ги покажеме нашите Социјалдемократски вредности. Солидарноста, хуманоста и меѓусебното почитување се основни Социјалдемократски вредности на кој што почива нашето делување , работење и функционирање како политички субјект во нашата земја.

Вашето присуство денеска на сите овде покажувате дека силно ги поддржувате токму овие вредности. Со овој настан денеска овозможуваме преку нашите донации, преку солидарно донирање да им помогнеме на бездомните семејства кој што се сместени во згрижувачкиот капацитет во Визбегово, но и до сите наши сограѓани кои што се обратиле за помош до сите нас. Јас верувам дека ваквите Социјалдемократски вредности навистина испраќаат ја пораката на хуманост, солидарност, меѓусебно поддржување и почитување до сите граѓани во нашата земја. Во овој период, период на празници навистина треба да го отвориме срцето, да подадеме рака и меѓусебно да си помогнеме.

Денеска има овде доста носители на јавни функции кој што институционално се вградени за нашата солидарност како општество ,за нашата хуманост и нашето помагање. Денеска имаме можност и со индивидуален чин како личен гест да направиме исчекор во меѓусебното помагање и почитување за оние на кои што им е потребна помош.

Сакам да испратам порака до сите, овде на овие штандови преку купување на пијалок, преку купување на производите кои што се нудат но и преку донирање во кутиите кои што постојат или купување на некој од реквизитите дека директно ги помагаме овие наши сограѓани на кои што верувајте навистина им треба помош. И ве повикувам сите да продолжиме во духот на солидарноста и хуманоста како главни Социјалдемократски вредности заедно сите да градиме фер, праведно, едно и еднакво општество за сите.

Интегрален текст од денешното обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на Хуманитарен Базар пред седиштето на партијата.

The post Заев: Како што не личи, социјалдемократски, да бидеме солидарни, да помагаме, да градиме фер и еднакво општество за сите appeared first on IPortal.

]]>
Хуманитарен базар на СДСМ, собраните средства за бездомните семејства во Визбегово https://iportal.mk/makedonija/humanitaren-bazar-na-sdsm-sobranite-sredstva-za-bezdomnite-semejstva-vo-vizbegovo/ Sat, 18 Jan 2020 13:46:22 +0000 https://iportal.mk/?p=150935

Хуманитарен базар денеска се одржа во кругот на седиштето на Социјалдемократскиот сојуз, а собраните средства ќе бидат наменети за бездомните семејства сместени во згрижувачкиот капацитет во Визбегово и за граѓаните

The post Хуманитарен базар на СДСМ, собраните средства за бездомните семејства во Визбегово appeared first on IPortal.

]]>

Хуманитарен базар денеска се одржа во кругот на седиштето на Социјалдемократскиот сојуз, а собраните средства ќе бидат наменети за бездомните семејства сместени во згрижувачкиот капацитет во Визбегово и за граѓаните на кои им е потребна помош.

– Солидарноста, хуманоста и меѓусебното почитување се основни социјалдемократски вредности на кои што почива нашето делување, работење и функционирање како политички субјект во нашата земја. Вашето присуство денеска покажува дека силно ги поддржувате токму овие вредности. Со овој настан овозможуваме преку нашите донации, преку солидарно донирање, да им помогнеме на бездомните семејства кои што се сместени во згрижувачкиот капацитет во Визбегово, но и до сите наши сограѓани кои што се обратиле за помош до сите нас. Јас верувам дека ваквите социјалдемократски вредности навистина ја испраќаат пораката на хуманост, солидарност, меѓусебно поддржување и почитување до сите граѓани во нашата земја, истакна лидерот на СДСМ Зоран Заев на отворањето на базарот.

Тој ги повика своите сопартијци да продолжат во духот на солидарноста и хуманоста и да градат фер, праведно и еднакво општество за сите.

На базарот беа присутни носители на јавни функции кои со купување на производи од штандовите и директно донирање на финансиските средства дадоа свој хуманитарен допринос.

The post Хуманитарен базар на СДСМ, собраните средства за бездомните семејства во Визбегово appeared first on IPortal.

]]>
Заев: Подготвни сме за владина коалиција со сите партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ https://iportal.mk/makedonija/zaev-podgotvni-sme-za-vladina-koalicija-site-partii-osven-vmro-dpmne/ Sat, 18 Jan 2020 13:44:32 +0000 https://iportal.mk/?p=150933

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека е подготвен да разговара со сите политички партии, нагласувајќи дека сепак не може да каже на што е подготвен Социјалдемократскиот сојуз во

The post Заев: Подготвни сме за владина коалиција со сите партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ appeared first on IPortal.

]]>

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека е подготвен да разговара со сите политички партии, нагласувајќи дека сепак не може да каже на што е подготвен Социјалдемократскиот сојуз во однос на коалицирањето со други партии, бидејќи такви одлуки носат органите и телата на партијата.

– Подготвен сум да разговарам со секого за идни соработки. Сум соработувал со сите политички партии како политичар. Сум соработувал за уставните промени, за законски решенија, за Преспанскиот договор и можам да разговарам со сите. Алијанса за Албанците беше и во Владата, со БЕСА, па дури и со помалите албански партии сме имале соработка, рече Заев во изјава за медиумите по денешниот Хуманитарен базар на СДСМ.

Тој вели дека полека почнале да разговараат со речиси сите партии, а со владејачките партии со кои коалицираат имаат комуникација на дневна основа и разговараат за идни соработки.

– Остануваме отворени за соработка заради тоа што веројатно ние сме единствениот политички субјект, заради нашиот влог што сме го направиле во минатото, што може да соработува со сите, зборувам баш со сите, со владејачките, опозициските партии, секако освен со ВМРО-ДПМНЕ во делот на коалиции за Влада. Едниот останува опозиција, едниот е власт, но со сите други политички партии, може да соработуваме. Ќе носиме одлука според тоа што е најважно за државата, а после тоа како најдобро СДСМ ќе се позиционира во пресрет на победата која што ја очекуваме, нагласи Заев.

The post Заев: Подготвни сме за владина коалиција со сите партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ appeared first on IPortal.

]]>
Нуклеарно оружје: Кои држави го имаат? https://iportal.mk/zanimlivosti/nuklearno-oruzhje-koi-drzhavi-go-imaat/ Sat, 18 Jan 2020 12:35:29 +0000 https://iportal.mk/?p=150930

Со најновите тензии помеѓу САД и Иран, можно е прилично да слушате за нуклеарното вооружување. Се смета за најразорно оружје во светот – експлозиите се толку силни, само една нуклеарна

The post Нуклеарно оружје: Кои држави го имаат? appeared first on IPortal.

]]>

Со најновите тензии помеѓу САД и Иран, можно е прилично да слушате за нуклеарното вооружување.

Се смета за најразорно оружје во светот – експлозиите се толку силни, само една нуклеарна бомба може да уништи цел град.

Нуклеарните ракети и оружје се многу посилни од обичните, ненуклеарни бомби.

Имаше прилично информации дека поединечни држави, вклучително и Иран, немаат дозвола за поседување, додека на другите тоа им е овозможено.

Постојат многу работи што треба да ги знаете кога станува збор за нуклеарното вооружување – но, не се грижете, составивме водич што ќе одговори на главните прашања.

Што е нуклеарно оружје?

Станува збор за екстремно моќни бомби.

Можеби се сеќавате на термините како атом и изотоп од часовите по физика – тие се вклучени во процесот на активирање на нуклеарната експлозија.

Бомбите црпат енергија од делењето на атомот или соединувањето на мали честички внатре во атомот. Поради тоа нуклеарната бомба понекогаш се нарекува атомска бомба.

Нуклеарните бомби ослободуваат огромно количество радијација – што може да предизвика сериозни нарушувања и болести – така што нивниот ефект трае многу подолго од самата експлозија.

Но, во текот на историјата употребени се само двапати – 1945 година против Јапонија за време на Втора светска војна, што предизвика големо разурнување и загуба на голем број животи. Радијацијата од бомбата фрлена врз Хирошима траеше неколку месеци и усмрти повеќе од 80.000 луѓе. А, од бомбата фрлена врз Нагасаки настрадаа повеќе од 70.000 луѓе.

Оттогаш атомски бомби не се употребени ниту еднаш.

Девет држави досега поседуваат нуклеарно оружје. САД, Велика Британија, Франција, Кина, Индија, Пакистан, Израел и Северна Кореја.

Кој може да развива?

Теоретски, речиси секој може да поседува соодветна технологија, знаење и постројки. Но, дали на државите им е дозволено да ги произведуваат? Тоа е целосно друга приказна.

Причината за тоа се нарекува Договор за неширење на нуклеарно оружје (НПТ), договор чија цел е да спречи ширење на нуклеарното вооружување и промовира разоружување.

Од 1970 година, 191 држава, вклучително САД, Русија, Велика Британија и Кина се придружија на овој договор. Овие пет земји се нарекуваат нуклеарни сили – ним им е дозволено да имаат нуклеарно вооружување бидејќи произведуваа и тестираа нуклеарни бомби пред договорот да стапи во сила во 1967 година.

Иако овие земји поседуваат нуклеарно оружје, врз основа на договорот мора да го намалат количеството и не смеат да го чуваат засекогаш.

Израел (кој никогаш не потврди ниту демантира постоење на нуклеарни ракети), Индија и Пакистан никогаш не пристапија кон НТП, а Северна Кореја се повлече во 2003 година.

Каде се вклопува Иран?

Иран ја почна нуклеарната програма во текот на 50-тите години на минатиот век и секогаш инсистираше дека неговата програма за нуклеарна енергија е мирољубива.

Но, постојат сомнежи дека е користена како параван за развивање на нуклеарно вооружување, што го поттикна Советот за безбедност на ОН, САД и Европска унија во 2010 година да воведат санкции кон Иран.

Тоа доведе до договор помеѓу Иран и големите сили во 2015 година врз основа на кој Иран се согласи да ја намали нуклеарната програма во замена за трговски договор, но претседателот Доналд Трамп се повлече од договорот во мај 2018 година.

А, сега европските држави го критикуваат Иран дека не се придржува до договорот.

И по зголемување на тензиите помеѓу Иран и САД на почетокот на оваа година, Трамп вети се додека тој е претседател на САД, Иран нема да има дозвола за поседување на нуклеарно оружје.

Односите додатно се заострија со убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани во Багдад и Иран истакна дека повеќе нема да се придржува до ограничувањата кои наметнуваат договор.

Дали некогаш ќе видиме свет без нуклеарни ракети?

Бројот на нуклеарни оружја се намали од 70.000 колку што изнесуваше во 1986 година, на 14.000.

Америка, Британија и Русија ги смалуваат нивните снабдувања, но се верува дека Кина, Пакистан, Индија и Северна Кореја продолжуваат со производство, наведува Федерацијата на американски научници.

Во јули 2017 година, делуваше како светот да е чекор до нуклеарно разоружување кога повеќе од 100 земји го подржаа договорот на ОН да бидат целосно забранети нуклеарните оружја.

Но земјите кои поседуваат нуклеарно оружје како Америка, Британија, Франција и Русија го бојкотираа договорот на ОН.

Британија и Франција истакнаа дека договорот не зема предвид реалните околности на меѓународната безбедност и дека нуклеарното заплашување е важно бидејќи одржува мир повеќе од 70 години. Иако државите како Британија и Америка ги намалуваат нивните нуклеарни резерви, експертите велат дека се уште го усовршуваат нивното постојно оружје.

Британија го усовршува системот на нуклеарно оружје, додека Америка ќе потроши повеќе од трилиони долари до 2040 година за да го подобри нуклеарниот капацитет.

Северна Кореја продолжува да ја тестира и развива нуклеарната програма, со неодамнешните тестови како тој од октомври. И додека светот можеби сега располага со помалку нуклеарни ракети отколку пред 30 години, тешко дека ќе се стави крај на нуклеарните оружја во скоро време.

Извор: MИА

The post Нуклеарно оружје: Кои држави го имаат? appeared first on IPortal.

]]>
ЕУ ја намалува претпристапната помош за Турција за 75 проценти https://iportal.mk/svet/eu-ja-namaluva-pretpristapnata-pomosh-za-turcija-za-75-procenti/ Sat, 18 Jan 2020 12:31:24 +0000 https://iportal.mk/?p=150928

Европска Унија годинава ќе ја намали претпристапната помош за Турција за 75 проценти поради неовластеното турско истражување на нафта и гас во територијалните води на Кипар и поради турската воена

The post ЕУ ја намалува претпристапната помош за Турција за 75 проценти appeared first on IPortal.

]]>

Европска Унија годинава ќе ја намали претпристапната помош за Турција за 75 проценти поради неовластеното турско истражување на нафта и гас во територијалните води на Кипар и поради турската воена офанзива во Сирија што почна во октомври.

Намалувањето на средствата не се однесуваат на сумата што ЕУ и ја исплаќа на Турција за згрижување на бегалците.

Претходно, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел испрати писмо до Европскиот парламент во кое се наведува дека ЕУ одлучила Турција годинава да добие само 168 милиони евра од ИПА фондовите, што е за 75 отсто помалку средства во споредба со минатата година.

Од тие средства 150 милиони евра се наменети за зајакнување на демократијата и владеење на правото, а останатите 18 милиони се за рурален развој.

The post ЕУ ја намалува претпристапната помош за Турција за 75 проценти appeared first on IPortal.

]]>
МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски https://iportal.mk/makedonija/mzshv-mioa-reakcija-za-postapkite-na-dopolnitelniot-zamenik-minister-za-zemjodelstvo-tripunovski/ Sat, 18 Jan 2020 11:50:00 +0000 https://iportal.mk/?p=150925

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот заменик министер од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и снимањето на вработените со што

The post МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски appeared first on IPortal.

]]>

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот заменик министер од Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и снимањето на вработените со што беше нарушена нивната приватност и лични податоци, МЗШВ се оградува од постапките на истиот, реагира Министерството во соопштение.

Овие постапки, се вели во соопштението, не се пракса на функционирањето на МЗШВ туку се личен акт на Трипуновски со кој не се согласуваме и остро го осудуваме.

– Апелираме дополнителниот заменик министер во МЗШВ Цветан Трипуновски да се воздржи од вакви дејствија со кои се врши директно нарушување на имиџот на Министерството, наведуваат во соопштението.

И од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) соопштија дека го осудуваат секој обид за злоупотреба и мобинг врз јавната администрација.

– Владата и МИОА, изминатите две и пол години посветено работат на тоа злоупотребите, партизацијата и мобингот врз јавната администрација да бидат дел од минатото. Дополнителните министри и заменици министри од опозицијата, во изминатите две недели, во континуитет се обидуваат нивниот начин за заплашување и ставање на администрацијата во партиски цели, повторно да го направат реалност, се вели во соопштението од МИОА.

Упадот во подрачната единица на МЗШВ од страна на дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски, како што посочија од Министерството, го осудуваме и повикуваме притисокот врз јавната администрација да остане во минатото. Во таа насока, наведуваат од МИОА, повторно ќе биде објавена алатката за пријавување на притисок на работно место.

– Ги повикуваме техничките кадри на ВМРО-ДПМНЕ да се ослободат од матрицата во која се заглавени и конечно да почнат да работат во служба на сите граѓаните. Нивна улога е да придонесат кон спроведување на фер и демократски избори и ги повикуваме да работат во согласност со нивните надлежности, стои во соопштението од МИОА.

The post МЗШВ и МИОА со реакција за постапките на дополнителниот заменик министер за земјоделство Трипуновски appeared first on IPortal.

]]>
Зошто се крштеваат христијаните? https://iportal.mk/zanimlivosti/zoshto-se-krshtevaat-hristijanite/ Sat, 18 Jan 2020 11:43:48 +0000 https://iportal.mk/?p=150922

Kрштевањето е првата од седумтте свети тајни на Црквата. Без крштевањето не можат да се извршат другите свети тајни – миропомазание, причест, покајание, свештенство, брак, елеосвештенство. Преку крштевањето се станува

The post Зошто се крштеваат христијаните? appeared first on IPortal.

]]>

Kрштевањето е првата од седумтте свети тајни на Црквата. Без крштевањето не можат да се извршат другите свети тајни – миропомазание, причест, покајание, свештенство, брак, елеосвештенство. Преку крштевањето се станува христијанин, член на Христовата Црква.

Со водата во која трипати се потопува новиот член на Црквата, се чистат гревовите на тој што се крсти. Ако се работи за бебе, кое уште не може да згреши, се чисти прародителскиот грев, кој, според Христијанството, луѓето го носат од Адам и Ева. Како повозрасен, со вода се чистат гревовите стекнати од животот.

Кај нас крштевањето се сфаќа многу формално, нешто што треба да се направи, без притоа, луѓето се да се запрашаат што значи чинот. Кумот, кој го избираат за детето, исто така е формалност, а тој треба да се грижи и да го следи духовниот раст на детето, заедно со родителите.

– Крштението не е само „нешто преку кое треба да се помине“, нешто како прва вакцинација. Тоа е почеток на еден живот на посветеност кон Христа и стремеж кон светост, вели протоереј Иларион Фарли.

Крштението е насочено кон денот кога човекот ќе умре и ќе зачекори во Царството небесно. Се верува дека оној кој не е крстен не може да влезе во Царството небесно.

Во овој период, односно пред и по празникот Богојавление – Водици, се случуваат многу крштевки оти верниците веруваат дека постои врска меѓу Крштението на нивните деца и Христовото Крштение на реката Јордан, извршено од Јован Крстител.

Но, теолозите велат нешто друго. Тие не го поврзуваат крштевањето затоа што Христос бил крстен, туку затоа што умрел и воскреснал од мртвите. Христос по воскреснувањето им се јавил на неговите ученици–апостоли и им рекол: „Ми се даде секаква власт на небото и на земјата. Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух“.

Крштевањето е духовно раѓање

Во раното христијанство, крштевањето се вршило само над т.н. зрели верници, кои претходно морале да се пријават како кандидати за обред на крштевање и определен период да постат и да се молат. За некој да биде крстен, тој морал да покаже дека е достоен за тоа. Со крштевањето лицето се чисти гревови, умира за грешениот живот, и се раѓа за нов, духовен и блaгодатен.

Презвитер Ивица Тодоров, свештенослужител во МПЦ-ОА, вели дека луѓето треба да станат свесни и одговорни за огромното спасоносно значење на крштевањето. Тој посакува христијаните да престанат само формално да го извршуваат крштевањето или без никаква подготовка и вера да учествуваат во него.

– Патот кој води кон осознавање на Вистината започнува со нашето духовно (личносно) будење (покајание), односно со нашето прво вистинско и љубовно-искрено соочување со самите себеси, со нашиот живот, но и со дарителот на нашиот живот, со Творецот. Во тоа соочување, ако сме љубовно-искрени, се случува внатрешна промена во нашиот ум (покајание – преумување), односно, нашата личност станува свесна за вистинскиот квалитет и смисла на своето постоење, вели презвитер Тодоров.

Тогаш, вели тој, личноста открива дека не е случаен производ на некаква слепа еволуција и дека овој свет, а и човекот, од Творецот не се создадени со и за зло, грев, страдање, распадливост, незнаење и смрт, туку се создадени за живот во љубов, вистина, здравост, творештво, служење, хармонија, смисла, полнота, вечност.

– Кога една личност ќе доживее духовно будење, кога ќе се преуми и ќе стане свесна за состојбата во која се наоѓа, тогаш таа го чувствува гласот Божји во себе, бара очистување од гревот и злото, превреднување на вредностите на постоењето и помирување со својот Творец, со ближните, со себеси, со животот, со сиот свет. Всушност, личноста бара внатрешен прекин со еден бесмислен начин на живеење во зло и илузија за да започне друг, вистински. Тој процес на таинствено излегување од гревот и влегување низ вратата на Царството Божјо ние во Црквата, во новозаветниот народ Божји, го нарекуваме крштевање (баптизо – потопување) или бања на повторно раѓање, објаснува отец Ивица.

Тој потенцира дека не случајно крштевањето е прва од седумте Свети тајни на Црквата. Преку неа луѓето стануваат членови на Црквата, на Телото Христово, односно, преку учествување во ова света тајна, луѓето во себе ги примаат плодовите на Христовата спасителна и искупителна жртва и неговото воскресение од мртвите.

– Сето она што Христос на крстот го направи за сите нас – ние во моментот кога се крштеваме (потопуваме три пати во вода) го примаме во себе. Христос на крстот објективно, го искупи, оправда, спаси и ослободи целото човештво од сатанската тиранија, од последиците на првородниот грев и на гревот и злото воопшто и повторно го воспостави изгубеното единство помеѓу Бога и отпаднатиот човек. Кога ние се крштеваме, преку нашето лично (субјективно) учество во тајната и преку нашата вера и љубов, сето тоа го примаме во себе, вели отец Ивица.

Дилема- крштевање бебе или возрасен човек

Прашањето поврзано со крштевање на бебиња, мали деца било актуелно и во ранохристијанскиот период.

По ова прашање имало спорови – и секој излегувал со свои аргументи за својот став. Оние кои го отворале прашањето за крштевање на мали деца се повикувале на неколку отворени прашања, како на пример, дали бебето, малото детенце ако умре некрстено – ќе биде спасено?

Во тоа време процентот на смртноста кај бебињата, малите деца – бил голем. Дали во време на гонењето (во тоа време христијаните биле жестоко гонети), ако децата, заедно со своите родители, бидат убиени, фрлени на лавови во арени, распнати на крст – ако не се крстени – ќе бидат спасени? Имало и други отворени прашања – кои биле од теолошки аспект и биле поврзани со разбирањето на тоа што е „прародителски грев“.

Дефинитивниот став околу ова прашање бил донесен на Црковниот собор во Картагина 419 година. Ставот бил втемелен на пристапот на апостолот Павле (Римајните. 14, 3 – 6), односно, било овозможено и двата пристапа да бидат актуелни. Значи, никој во Црквата не може некого да натера или да го казни ако ги крштева или не ги крштева своите деца. На секого му е оставено на совеста и одговорноста.

– Единственото нешто, за што јас актуализирам некои нешта, се во контекст на тоа што во тоа време речиси и да не постоеле – традиционални христијански семејства во денешна смисла на зборот. Тогаш христијаните биле христијани! Денес нештата се поразлични – за жал и за срам! Денес, многумина велат дека му припаѓаат на христијанството – но за жал само на ниво на некаква „неодредена“ идентификација. Посакувам Господ да ни даде сила, љубов и вера да престанеме само формално да го извршуваме крштевањето или без никаква подготовка и вера да учествуваме во него. Ако ние како Црква во своите срца не ја разбереме оваа молитва ќе тонеме се подлабоку во духовната заспаност и неосетливост и сериозно ќе ги нарушуваме спасоносните заповеди на нашиот Спасител, а со тоа многу личности ќе го загубат својот живот, како во овој свет, така и на вечен план, потенцира презвитер Тодоров.

Раѓање одозгора

Ако не се родите одозгора, нема да можете да влезете во Царството Небесно (сп. Јован 3, 3).

– За какво раѓање одозгора говори Богочовекот Исус Христос?, прашува митрополит Струмички Наум.

Тој објаснува дека Исус ни зборува пред сѐ за светото Крштение со Светиот Дух и со вода, но, како што вели, „ако добро го читаме Новиот Завет, ни зборува и дека Царството Небесно насила се зема и силните го грабаат (Матеј 11, 12)“.

– Тоа значи дека сѐ што се случува во односот помеѓу Бог и човек, се случува во синергија, во содејство, во соработка помеѓу двајцата – Бог ја дава Својата благодат во сета полнота, а човекот треба да ја активира со својот начин на живот. Од природна додавка, да му стане лично својство, вели владиката Наум.

Активирањето или актуализирањето на благодатта на Крштението, според него, се случува на два начина: или со чинот на самото Крштение или голем (долг) временски период потоа.

– Активирањето на благодатта со чинот на самото Крштение обично се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време на подготовката катихумените биле подучувани во очистувањето на срцето од страстите и го чистеле своето срце од страстите, така што навистина Светата Тајна Крштение ја доживувале како просветлување (на умот) и, секако, срцето им било отворено за молитвено симнување на умот во него, објаснува тој.

– Активирањето на благодатта по поминувањето на подолг временски периот по Крштението обично се случува денес, во, според сите знаци, последната Црква: кога луѓето ги крштеваат уште како бебиња, без никаква подготовка или свесност за тоа. Затоа долго време потоа, откако човек ќе порасне, ќе сфати и ќе се покае, пред него допрва претстои подвиг за активирање на благодатта; подвиг во кој човек, под водство на духовниот отец, треба доволно да го очисти срцето од своите страсти така што од него да се пројави благодатта на Крштението. Благодатта потоа сѐ привлекува кон себе, пред сѐ умот на оној чие срце е отворено. Токму тоа лично активирање и усвојување на благодатта Божја, Господ го нарекува раѓање одозгора, а не само Крштението. Значи, ништо само Бог и ништо само човек, туку сѐ во заедничка соработка меѓу Бог и човек, вели митрополитот струмички Наум.

Погребување на стариот и воскреснување на новиот човек

„Ако некој не се роди од вода и Дух, не може да влезе во царството Божјо“ (Јован 3, 5). Во светата вода на крштението човекот се очистува од сè што е грешно и се преродува од Светиот Дух. Ако е дете, се очистува од прародителскиот грев; ако е пак возрасен, се очистува и од личните гревови. Со самото примање на крштението се станува член на Телото Христово – Црквата.

Во чинот на крштение најважно дејство е трикратното потопување во вода на оној кој се крштева, при што свештеникот ги изговара зборовите: „Се крштева слугата Божји (се кажува името кое го дава кумот) во името на Отецот – амин, и Синот – амин, и Светиот Дух – амин“. Ова потопување означува погребување на стариот и воскреснување на новиот човек, зашто ја претставува смртта и воскресението на Спасителот (Рим. 6, 3-11).

Од изнесените ставови на македонските црковни лица може да се заклучи дека тие апелират крштевањето да не се сфаќа како некоја традиција, како некој фолклор, да не биде формално, туку православните христијани да знаат зошто се крстени, да водат христијански живот, да бидат активни членови на Христовата Црква, да се грижат за духовниот раст и своето спасение и точно да знаат зошто ги крштеваат своите деца.

Ирена Радовановиќ (МИА)

The post Зошто се крштеваат христијаните? appeared first on IPortal.

]]>
Природно и ефискасно: Пијалок ги „топи” мастите на стомакот https://iportal.mk/zdravje/prirodno-efiskasno-pijalok-gi-topi-mastite-na-stomakot/ Sat, 18 Jan 2020 11:38:37 +0000 https://iportal.mk/?p=150919

Обидете се да го направите овој природен пијалок за кој многумина тврдат дека има помогнал да го изгубат салото на стомакот. Многу припаднички на женскиот пол имаат проблем со масните

The post Природно и ефискасно: Пијалок ги „топи” мастите на стомакот appeared first on IPortal.

]]>

Обидете се да го направите овој природен пијалок за кој многумина тврдат дека има помогнал да го изгубат салото на стомакот.

Многу припаднички на женскиот пол имаат проблем со масните наслаги на стомакот – што и да се направи, тие едноставно одбиваат да се истопат!

Со оглед на тоа дека никогаш не сме сигурни во хемиските производи за слабеење кои се нудат, луѓето се` повеќе се насочуваат кон природни супстанци и ја бараат добитната комбинација која позитивно ќе влијае врз нивното тело.

Нутриционистите тврдат дека првиот чекор кон губење на килограмите е враќање на природниот баланс на телото. Врз основа на нивните тврдења, телото ќе се врати на нормалната тежина тогаш кога е здраво и избалансирано, а ова единствено може да се постигне со помош на овошје, зеленчук и билки.

Еден од овие природни сокови кој експертите нејмногу го фалат е пијалок врз основа на банани.

Бананите се богати со калиум, антиоксиданси, природни шеќери и влакна, а сите овие компоненти служат за да го освежат вашиот организам и да го регулираат нивото на шеќер во крвта. Исто така, бананите се добри за варењето на храната, па на тој начин помагаат вашето тело полесно да ги апсорбира хранливите состојки.

Покрај бананите, во рецептот за овој сок се наоѓа и ѓумбирот, кој има голема улога за нашето здравје – го подобрува метаболизмот и го намалува апетитот.

Иако резултатите од конзумацијата на овој сок варираат од личност до личност, а во многу случаи луѓето губеле еден до два килограми за неколку денови. Не е сигурно дали ова спаѓа во губењето на вишок вода од телото или мастите, но вреди да се проба!

Потребни состојки:

» Зрели банани

» Една лажица рендан ѓумбир

» Една чаша замрзнати боровинки

» Две лажици ленено семе

» Половина чаша млад спанаќ

» Малку мраз

Начин на подготовка:

Сите овие состојки ставете ги во блендер или изматете ги со миксер, а од тоа настанува вистински здрав оброк кој може да го замени вашиот појадок, ручек или вечера. На здравје!

The post Природно и ефискасно: Пијалок ги „топи” мастите на стомакот appeared first on IPortal.

]]>
Ангеловска: 402 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите во 2019 година https://iportal.mk/makedonija/angelovska-402-milioni-evra-povrat-na-ddv-kon-firmite-vo-2019-godina/ Sat, 18 Jan 2020 11:35:34 +0000 https://iportal.mk/?p=150915

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или дури 44 проценти повеќе во однос на 2016

The post Ангеловска: 402 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите во 2019 година appeared first on IPortal.

]]>

Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или дури 44 проценти повеќе во однос на 2016 година. Добрата динамика на повратот на ДДВ продолжува и годинава, што е од големо значење за ликвидноста на фирмите, нивното работење и инвестиции, изјави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференција во Владата.

-Во првите 16 дена од јануари е извршен поврат на ДДВ кон фирмите во износ од 926 милиони денари или 15 милиони евра. Со ова продолжува добрата динамика од минатата година во која на фирмите по основ на ДДВ им беше извршен поврат од 401,9 милиони евра. Ова е за 7,46 отсто повеќе во однос на 2018 година, 28,18 проценти повеќе во однос на 2017 година, 44,19 отсто повеќе во однос на 2016 година и 42,46 проценти повеќе во однос на 2015 година. Ова е од исклучително значење за фирмите, бидејќи на овој начин се одржува ликвидноста, потребна за тековно работење, но и планирање на инвестициската дејност, рече Ангеловска.

Таа посочи дека и повратот на ДДВ кон граѓаните во рамки на мерката МојДДВ ќе се изврши следниот месец и тоа за месеците октомври, ноември и декември во 2019, за што повратот изнесува околу 3,8 милиони евра.

– Инаку во првите две тримесечја мерката има одлични резултати – 213 илјади корисници, 52,5 милиони скенирани сметки со промет од 26 милијарди денари, од кои е наплатен ДДВ од 2,8 милијарди денари. Преку наградната игра МојДДВ #МојаНаграда досега се доделени 1,8 милиони денари награди и тоа 340.000 денари дневни награди и 1,5 милиони денари за месечните награди од по 100.000 денари, истакна Ангеловска.

Министерката за финансии посочи дека буџетот е во добра кондиција, дека финансиите се стабилни, како и дека расходите редовно се сервисираат.

– Следниот месец ќе бидат исплатени покачувањата на платите во образованието и пензиите, а во март и покачувањето на платите во здравството, нагласи Ангеловска.

The post Ангеловска: 402 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите во 2019 година appeared first on IPortal.

]]>