Потврден првиот случај на Ковид-19 во Хрватска

Во Хрватска е потврдено дека еден човек кој бил во Милано е заразен со новиот коронавирус.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по седницата на кризниот штаб за коронавирусот, изјави дека се работи за е помлад маж кој во моментов е на Клиниката за инфективни болести во Загреб.

Тој додаде дека пациентот е во добра состојба.

Се уште се очекува обраќање на директорот на Клиничкиот болнички центар Ријека кој треба да информира за состојбата на деветмината Хрвати кои се хоспитализирани по враќањето од Италија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ