Шпанскиот суд издаде потерница за апсење Пуџдемон

Врховниот суд во Шпанија издаде европска потерница за поранешниот каталонски лидер, Карлос Пуџдемон, пренесува Танјуг.

Налогот е издаден откако судот претходно денес ги осуди каталонските сепаратисти на 9 до 13 години затвор, пренесува „Ројтерс“.

Пуџдемон е во егзил во Белгија од 2017 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e