Го НАДМИНА Присли, РОБИ Вилијамс најслушан МУЗИЧАР во Велика Британија

Роби Вилијамс е меѓу најслушаните музичари во Велика Британија, со оглед на тоа дека со неговиот најнов албум по 13 пат се искаќи на првото место на музичките листи, што досега му успеало само на кралот на рокенролот, Елвис Присли.

Неговиот албум „The Christmas Present“ минатата недела беше на второто место, зад групата Колдплеј, но сега е на првото, пишуваат британските медиуми. Сепак, апсолутен рекорден по бројот на албуми на првото место се уште се Битсли, кој имале 15 такви албуми.

Песната „Dance Monkey“ на австралиската пејачка Тонс енд Ај, го изедначи рекордот во женска конкуренција за сингл кој на врвот помина дури 10 недели. Ваквиот успех досега го имале само Витни Хјустон со песната „I Will Always Love You“ во 1992 година и Ријана со својата „Umbrella“ од 2007 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e