Дуа Липа стана почесен амбасадор на Косово

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ѝ ја врачи титулата „почесен амбасадор на Косово“ на светски познатата албанска пејачка Дуа Липа.

По тој повод Османи во име на сите граѓани на Косово ѝ се заблагодари на Липа за се што направила гласот на Косово да се слушне низ целиот свет, се вели во нејзината објава на Фејсбук.

Претседателката на Косово додаде дека Дуа Липа го користи својот глас и талент не само за да му понуди на светот песни кои оставаат трага, туку, како што наведе, да ја претстави најдобрата слика за Косово насекаде во светот.

Инаку, Дуа Липа е родена и израсната во Приштина. Во текот на нејзината шестгодишна кариера, таа постојано нагласуваше дека е горда на своето потекло.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e