Обраќање на Зоран Заев преку “Фејсбук” – Премиерот објави добра вест за нашата земја

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи со видео обраќање по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел, вчера во Берлин.

Првиот човек на македонската Влада носи добри вести за Република Северна Македонија.

-Вчерашната пријателска средба со канцеларката Меркел беше средба каква што личи меѓу земји – стратешки партнери. Северна Македонија го испорача очекуваното и на нас се гледа во многу позитивно светло.

Канцеларката Меркел информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Северна Македонија, согласно утврдените процедури на СР Германија за прашањата за проширување на Унијата, вели Заев.

Повеќе во видеотo:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e