Се тресеше гората, се роди глувче!

Штета. Не ми е за друго, туку пропуштивме 12 часа директен собраниски пренос од дебатата за комплетната и конечна пропаст на Македонија, таа непроценливо вредна размена на мислења која толку многу ветуваше со своите катаклизмични потенцијали. Потоа ќе следуваше гласање недоверба за сегашната Влада и крај на диктатурата на режимот на Заев!

Вака, ништо, агонијата продолжува.

А, дека Владата нема да падне, стана јасно веќе околу пладне, па почна една здружена жалопојка дека терористот Заев киднапирал еден пратеник на БЕСА од опозициското мнозинство! Таа бесмислица, до вечерните дебатни емисии, ја повторуваа и ја „анализираа“ сите разочарани актери во пропаднатиот обид за изгласување недоверба. Не помогна ни видео обраќањето на Кастриот Реџепи дека самиот решил да се повлече од иницијативата – чувме комични „експертски“ толкувања дека и таа изјава била дадена под присила со калашникови од страна на власта, односно дека од страв за својот загрозен живот од страна на режимот, Реџепи пребегал за Бугарија (кој друг, ако не Милошоски), дека е дојдено време власта да се руши со сила (кој друг, ако не Апасиев), а „крунскиот доказ“ беше дека на Реџепи му биле исклучени телефоните (!?)… Разочараната дружина за гласање недоверба ултимативно побара од власта физички да го донесе Реџепи во Собранието, оти, во спротивно, тоа е доказот дека таа го киднапирала… И слични будалести фантазмагории.

Целата колумна на Сашо Орданоски за Цивил медиа на следниот ЛИНК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e