Руши рекорди на гледаност, еве која е најгледаната серија според Нетфликс

Популарната корејска серија „Squid Game“ на Netflix ја гледале рекордни 111 милиони домаќинства ширум светот, со што оваа серија стана најуспешната серија на оваа платформа.

Од почетокот на прикажувањето на 17 септември, драмата за преживување од 9 епизоди го зазеде првото место на популарните Netflix ТВ листи во 94 земји, вклучувајќи ги САД, Франција и Велика Британија.

Серијата во САД е на прво место веќе 21 ден.

Во серијата „Squid Game“ се зборува за стотина луѓе кои се натпреваруваат во смртносни верзии на корејски детски игри за да освојат награда од 45,6 милијарди вони(38,5 милиони американски долари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e