Почина познатиот тапанар и десна рака на Елвис Присли!

Познатиот тапанар на кралот на рокенролот, Елвис Песли – Рони Тут, почина на 83 -годишна возраст, истакна неговиот наследник Тери Рут преку социјалните мрежи.

“Со голема тага ве известувам дека јас и моето семејство го загубивме нашиот сакан татко. Легендарниот тапанар Рони Тут ја напушти зградата. Почина во својот дом, опкружен со своето семејство”.

Рони Тут целиот свој живот го посвети на музиката и настапите и беше најпознат како тапанар на придружниот бенд на Еливис „TCB Band“, чиј член беше од 1969 до 1977 година, до смртта на Елвис.

Официјалната објава за неговата смрт стигна и од издавачката куќа со која соработуваа со години.

“Сите ние во Елвис Присли Ентерпрајсес бевме длабоко трогнати кога дознавме за смртта на Рони Тут. Покрај тоа што беше легендарен тапанар, тој беше и добар пријател за многумина од нас овде во Грејсленд. Уживавме секој пат кога ни се придружуваше овде ајде да ја прославиме неделата на Елвис, роденденот на Елвис и многу други специјални прилики “.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e