Еве на колку години затвор е осуден Турчинот кој е виновен за несреќата во кој загина Шабан Шаулиќ?

Алсин Левент, кој ја предизвика несреќата во која пред три години загина пејачот Шабан Шаулиќ, е осуден на три години затвор. Судењето се одржа во германскиот град Гутерсло, а на судењето биле присутни и членови на семејството Шаулиќ.

Тоа предизвика огромен интерес во Германија, а судот доби рекорден број барања за акредитација на новинари.

Адвокатот на обвинетиот Левент истакнал дека неговиот штитеник знае дека нема оправдување за овој чин. Левент ја прифатил одговорноста и признал се`.

„Жал ми е, не можам да погледнам никого во очи“, им рече тој на семејствата во судницата.

Како што подоцна било утврдено, Алсин Левент на денот на несреќата возел без возачка дозвола, а бил и пијан кога предизвикал тешка сообраќајна несреќа со автомобил Мазда 6 на патот А2 кај Гутерслох. Како што е утврдено, Левент возел со брзина од 160 км/ч на местото каде што тогаш било дозволено да се вози 80 км/ч.

Да потсетиме, Шабан Шаулиќ и неговиот клавијатурист Мирсад Кериќ починаa на 17 февруари 2019 година, откако вечерта пред трагедијата настапувале во Германија. Спасувачките екипи биле известени за несреќата во 6 часот и 50 минути. До 9 часот и 30 минути патот бил непрооден бидејќи пожарникарите два часа ги извлекувале четворицата повредени од искршените автомобили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e