МЗ: Регистрирани се нови 619 случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на КОВИД-19.

Од вкупниот број на позитивни (619), регистрирани се 127 реинфекции.

Регистрирани сe 803 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани 4 починати лица од: Охрид (94г), Битола (80г), Куманово (84г) и Штип (72г). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 30.07 – 03.08.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.134.298 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 334.562, бројот на оздравени пациенти е 321.243, на починати е 9.414, а бројот на активни случаи изнесува 3.905

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      157575, Активни   1560
Куманово    17802, Активни    186
Битола      17310, Активни    273
Прилеп      15125, Активни    149
Тетово      14266, Активни    158
Кавадарци   11704, Активни    178
Велес 10561, Активни    115
Гостивар    10137, Активни    124
Охрид 9909, Активни     239
Струмица    8625, Активни     112
Штип  8575, Активни     96
Кичево      5972, Активни     49
Кочани      5383, Активни     70
Струга      5076, Активни     96
Гевгелија   4703, Активни     63
Неготино    4031, Активни     77
Ресен 2960, Активни     38
Радовиш     2766, Активни     68
Свети Николе      2751, Активни     16
Крива Паланка     2573, Активни     25
Делчево     2055, Активни     32
Берово      1783, Активни     32
Дебар 1780, Активни     31
Валандово   1575, Активни     15
Виница      1438, Активни     12
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1075, Активни     16
Кратово     1070, Активни     24
Крушево     1000, Активни     20
Демир Хисар 904, Активни      9
Македонски Брод   776, Активни      4
Демир Капија      617, Активни      6
Македонска Каменица     531, Активни      4
Пехчево     498, Активни      4
Дојран      364, Активни      0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e