Маричиќ: Има зголемено француско присуство во регионот, тоа е за нас добро

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека во регионот има зголемено француско присуство што е за нас како држава добро.

„Се забележува зголеменото француско присуство и во регионот и кај нас во последниот период. Минатата недела имаше француска делегација, оваа недела повторно ќе има делегација. Тоа е за нас добро. Мислам дека е добро Франција да се ангажира и нејзиното внимание да биде насочено кон Западен Балкан“, вели Маричиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e