Најмалку 108 лица загинаа на Хаити во налет на ураганот Метју

Ураганот Метју усмрти најмалку 108 лица на Хаити, соопштија локалните власти, додавајќи дека ураганот од Бахами се движи кон Флорида.

Повеќето од настраданите на Хаити загинале при паѓање на дрва, покриви или во надојдените реки.
Во Доминиканска Република ураганот усмртил четири лица и оштетил 200 куќи, а властите евакуирале 800 лица.

Ураганот, кој се смета за најсилен во последните 10 години, утринава ги погоди Бахами, а додека се чека да пристигне на американскиот брег, во тек е масовна евакуација во четири американски држави.

Патиштата во Флорида, во Џорџија, како и во Северна и во Јужна Каролина од синоќа се блокирани од колони возила, бидејќи милиони луѓе го послушале предупредувањето за евакуација кон внатрешноста. Ураганот Метју се приближува со ветер од 185 километри на час, силни бури и со поројни дождови.

Сите четири држави прогласија вонредна состојба и го отворија засолништата откако гувернерите, заедно со претседателот на САД, Барак Обама, ги повикаа жителите да се евакуираат.

За поврзани вести продолжете надолу

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e