Како тргна, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара оставка и од Меркел

Среде преговори со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев затоа што официјална Софија на првото скалило, министрите, ни стави вето на преговорите за членство со Унијата. Според нивната памет, по ветото што вчера го ставија Полска и Унгарија за условување на буџетот на ЕУ и милијардите помош за справување со последиците од короната кризата со владеење на правото, оставки треба да си дадат Ангела Меркел, Емануел Макрон и ред други премиери во ЕУ кои изгласаа ваков принцип во Унијата.

Ај што тајмингот е контрапродуктивен, бидејќи ќе ѝ наштети на земјата додека трае процесот во Брисел, туку потегот е и карикатурален од аспект на тоа кој бара и што бара, по две внатрешнополитички драми околу изборите во Македонија, што упорно ги бараат, па ги блокираат или бојкотираат. Од ваквата кампања на ВМРО-ДПМНЕ, која очигледно сака да профитира од ветото на Бугарија, станува јасно дека опозицијата не гледа шанса да дојде на власт преку избори, па упорно бара некој да ѝ даде власт на тацна.

Она што е најиритирачко во однос на политиката на ВМРО-ДПМНЕ е што секогаш кога Македонија ќе се најде во тешка ситуација околу преговорите – тие ѝ помагаат на другата страна, на таа што нѐ блокира. Не ги бранат македонските владини позиции, туку ги напаѓаат, како да македонската Влада е таа која бара промена на името на јазикот, негирање на народот и наметнување бугарски корени на нацијата. Со ваквото демонстрирање неединство околу позициите и со ваквото нишање на Владата кога не треба (а имаат фер шанса да одат на избори и да покажат дека имаат подобра понуда и подобра поддршка за тоа што го прават) тие практично ѝ праќаат сигнал на Софија дека власта ни е слаба и дека место на еден, мора да води борба на два фронта.

Идејата на ВМРО-ДПМНЕ очигледно е да искористи сѐ што има потенцијал за политичка криза и на таков начин да се врати во власта која не може да ја освои на регуларен начин.
Целата колумна на Слободанка Јовановска за Независен на следниов ЛИНК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e