Ова се најгледаните видеа на Јутјуб

Иако во почетокот најгледаните видеа на платформата на Јутјуб беа со поинаква содржуна, се повеќе и повеќе најгледаните видеа се музички спотови. Од „Bad Romance“ на Лејди Гага во 2009 година, секое ново видео што ќе се доближи до врвот на најгледаните видеа на Јутјуб е музичко видео.

Ова се најгледаните видеа на платформата Јутјуб:

Деспасито

Насловот на песната „Despacito“ на шпански значи „полека“. Се работи за хит што стана светска сензација, особено за латино заедницата. Песната се најде на врвот на топ листите во 45 различни земји. Можеби ова видео е логичен избор за најпопуларното видео на Јутуб, но едно друго видео ѝ се приближува по популарноста, а веќе и го надмина бројот на прегледи. Се работи за детската песна „Baby Shark Dance“.

„Baby Shark Dance“

Виралниот предизвик за танцување во четвртокот го помина „Деспасито“ по бројот на прегледи, но се уште не е прв бидејќи бројот на прегледи постојано се зголемува и на двете видеа. Сепак до крајот на годината, веројатно ова видео ќе биде број 1 по прегледи на платформата.

„Back In Blood“

Се очекуваше видеото за песната „Back In Blood“ на Pooh Shiesty, во соработка со Lil Durk да биде на врвот во 2022 година. Оваа песна ја предводи американската листа и за една недела беше прегледана 291 милиони пати.

„Counting Stars“

„Counting Stars“ е музичко видео на OneRepublic што е прегледано повеќе од 3,7 милијарди пати. Бендот го објави музичкото видео во 2013 година во обид да го промовира својот албум и за кратко време стана еден од нивните најголеми хитови. Во април 2020 година, видеото официјално достигна 2,9 милијарди прегледи.

Shape of You

Ед Ширан зад себе има многу популарни хитови, меѓу кои и „Shape of You“. Видеото за песната има повеќе од 9 милијарди прегледи на платформата.

„Gаngnam style“

Многумина се чудат како „Гангнам стајл“ на корејскиот пејач Псај е се уште едно од најгледаните објави на Јутјуб. Песната, прилично заразна од феномен на Интернет, стана глобален феномен. Откако стана популарен во 2001 година, корејскиот пејач благодарение на оваа песна постојано е на турнеја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e