Дуа Липа нема да настапи на СП во Катар: „Ќе одам кога ќе ги почитуваат човековите права“

Уморна од гласините што ги објавија медиумите и фановите, Дуа Липа решава да ги разјасни работите: не, таа нема да биде таа што ќе настапи за време на церемонијата на отворање на Светското првенство во фудбал во Катар.

„Во моментов има многу шпекулации дека ќе настапам на свеченото отворање на Светското првенство. Јас нема и никогаш не сум бил вклучена во никакви преговори за тоа. Ќе навивам за Англија од далеку“, објасни поп-ѕвездата во Инстаграм Стори, додавајќи дека „ќе чека да го посети Катар кога земјата ќе ги исполни сите обврски за човековите права“…појасни Липа

Истата причина што ќе го натера Род Стјуарт да се откаже од хонорарот од еден милион долари за настап на Светското првенство. Додека присуството на ѕвезди како Роби Вилијамс, Блек Ајд Пис и колумбиската пејачка Џеј Балвин е потврдено – да не го спомнуваме големото име на ова издание, имено к-поп суперѕвездата ЈунгКук од БТС, кој ќе настапи за време на свеченото отворање на 20 ноември на стадионот „Ал Бајт“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e