Направете домашен тоник од две намирници и зајакнете го имунитетот

Лукот го подобрува вкусот на секое јадење, а исто така и нашето здравје. Вистина е дека суровиот лук е моќен природен лек. Тој може да го намали нивото на холестерол, нивото на шеќер во крвта, спречува срцеви заболувања и срцев удар и може да ги стопира ефектите на атеросклероза.

Лукот е исто така најдобро решение и за настинка, грип, дијареја, каснувања од инсекти и габични инфекции. Лукот го зајакнува вашиот имунитет и може да му помогне на вашето тело да се ослободи од токсини.

Лукот е најдобро да се консумира во сирова состојба. Исечкајте го и оставете го да стои 15 минути пред консумација. Јадете лук на празен стомак бидејќи вашето тело така најдобро ќе ги апсорбира сите хранливи состојки.

Лук и мед

Исечкајте 3 чешниња лук и помешајте ги со една лажица мед. Земајте ја секој ден наутро за да се чувствувате поенергично и поздраво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e