Експлозија од вкусови: Леден овошен чај најидеален за топлите летни денови

Панч е еден од најпознатите пијалоци во светот, кој обично се служи во длабоки, тркалезни садови кои се карактеристични за овој освежителен пијалок. Постојат бројни варијанти на овој вкусен пијалок, а се пиел уште во 17-от век.

Популарното верување е дека името на пијалокот е позајмено од хинди јазикот и во превод значи „пет“. Името го добил по оригиналниот рецепт, кој се состоел од пет состојки. Во оригиналот во него се ставал алкохол, шеќер, овошје или овошен сок, вода и зачини.

Панч одамна е популарен празничен пијалок кој се пие топол, а низ историјата се прилагодувал на состојките и сезоната, па денес има различни верзии – топла, ладна, овошна, алкохолна или безалкохолна.

Ако сакате послатки пијалоци, не треба да го разредувате сокот од лимон со вода, туку густо прелијте го со мраз и овошје.

Додадете црн чај, чај од шумско овошје и рум и на самиот крај полека прелијте го со сокот од боровинки. По желба додадете грст свежи боровинки.

Совет: Премногу црн чај (или алкохол) предизвикува непријатност, па ако сте еден од нив, слободно намалете ги количините или променете ги пропорциите во корист на овошниот чај.

Состојки:

Литар разладен црн чај

Половина литар ладен чај од шумско овошје

200 мл бел рум

150 мл густ сок од лимон

150 мл сок од брусница

2 цели портокали

2 цели лимони

2 цели лимета

Подготовка:
Сварете црн чај и додадете мед по желба. Оладете го чајот.

Наполнете длабок сад со мраз, а над мразот ставете сечкано овошје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e