Во последен момент спасен 4-годишник во Улцињ

Четиригодишно дете било спасено вчера во Улцињ, откако било влечено од бранови и силни струи на околу три километри од брегот, соопшти раководителот на службата за пребарување и спасување во Дирекцијата за поморска безбедност и управување со пристаништа (УПСУЛ) Жарко Лукшиќ.

Во 9:35 часот дежурниот спасител од плажата „Ноки плажа“ добил информација дека силен источен ветер влечел четиригодишно дете, кое било на гумен душек.

Капачите се обиделе да стигнат до детето, но силните морски струи ги спречиле во тоа, бидејќи детето на душекот се оддалечило од брегот на околу три километри, кон Ада Бојана.

Како што рече Лукшиќ, со итно користење на специјалниот скутер за спасување UPSUL, спасителите за само неколку минути стигнале до детето и го евакуирале.

Момчето беше спасено во последните моменти, бидејќи постоело опасност разбрануваното море да го преврти душекот, а прашање е дали спасувачите ќе имаа време да реагираат навреме“, најави Лукшиќ.

Тој вели дека самата спасувачка акција траела само 15 минути по добивањето на повикот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e