Триесет и две лица загинаа во свлечиште во Кина

Најмалку 32 лица загинаа во свлечиште кое зафати неколку села на југоистокот на Кина, по тајфунот Меги.

Спасувачки операции се во тек во селото Сучун во провинцијата Жиѓијанг, јужно од Шангај, откако еден цел рид, ослабен од поројните дождови, се урна над куќи, јавува новинската агенција „Ксинхуа“, додавајќи дека во селото настрадале 26 лица.

Уште шест лица настрадале во селото Баофенг, во истата област, во свлечиште.

Свлечиштата настанаа како последица на поројните дождови од тајфунот Меги, кој ја погоди Југоисточна Кина.

Невремето однесе најмалку пет животи во Кина и на Тајван, а затворени се училиштата и канцелариите, додека стотина летови се откажани.

Извор: Мета

За поврзани вести продолжете надолу

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e