Сирија: Експлозија на автомобил-бомба

При експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина на градот Тал Абијад, кој е под контрола на Турција, соопшти Турското Министертство за одбрана.

Министерството наведе дека 20 лица се повредени во нападот, обвинувајќи ги за тоа сириските курдски сили.

На 9 октомври Турција започна воена операција во североисточниот дел на Сирија против курдските Сили за заштита на народот, кои Анкара ги смета за терористичка организација и сириски огранок на Курдската работничка партија (ПКК)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e