Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во морското подрачје, во непосредна близина на грчкиот остров Родос.

Епицентарот на земјотресот бил на 15 километри североисточно од градот Родос, на длабочина од 60 километри, јавува ТВ ЕРТ.

Земјотресот е почувствуван и на брегот на Турција, вели Катимерини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e