Русија: Уапсени уште тројца соучесници во терористичкиот напад во Москва

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација (ФСБ) објави дека уапсила уште тројца осомничени во врска со вооружениот напад на 22 март во Москва во кој загинаа 144, а 551 беа повредени по избувнувањето на пожар.

Во соопштението се наведува дека еден од уапсените е државјанин на Русија, а двајца се мигранти од „регионот Централна Азија“ – пренесе руската агенција ТАСС.

Двајца се уапсени за „префрлање пари за набавка на огнено оружје и возила“ што ги користеле напаѓачите во Москва, а третиот „директно учествувал во регрутирање соучесници и финансирање на нивните сторители“ – наведува ФСБ.

Напаѓачите биле уапсени истата вечер, според властите, додека се обидувале да побегнат во Украина.

Тогаш беше објавено дека се уапсени и четворица наводни соучесници, две лица кои го продале автомобилот што го возеле напаѓачите, а едното им изнајмило стан. Истрагата смета дека сите знаеле дека доаѓа терористички напад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e