Русија привремено забрани извоз на бензин од 1 март

Русија објави шестмесечна забрана за извоз на бензин која ќе стартува од 1 март, за да се компензира зголемената побарувачка на потрошувачите и земјоделците и да се овозможи планирано одржување на рафинеријата. Забраната, пренесува Business Standard, ја потврдила и портпаролката на вицепремиерката Александра Новак. Русија претходно воведе слична забрана помеѓу септември и ноември минатата година за да се справи со високите домашни цени и недостигот. Само четири поранешни советски држави – Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан – беа изземени. Овој пат, забраната нема да важи за земјите-членки на Евроазиската економска унија, Монголија, Узбекистан и двата отцепени региони на Грузија поддржани од Русија – Јужна Осетија и Абхазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e