Дејан призна дека ја задавил Данка, зошто кријат каде е телото на девојчето?

Дејан Драгијевиќ (50) синоќа на рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Зајечар признал дека ја задавил Данка Илиќ, дознава Блиц.

Според информации на Блиц, сослушувањето на Дејан Драгијевиќ траело над 2 часа. Тој му откри и на обвинителството дека имал помагачи да го извадат телото на Данка Илиќ од депонијата. Рече дека татко му и брат му му помогнале да се ослободи од телото, вели извор на Блиц запознаен со случајот.

Како што објавивме, Срѓан Јанковиќ се бранеше со молчење.

„Срѓан Јанковиќ се бранеше со молчење. За разлика од него, второосомничениот Дејан Драгијевиќ речиси два часа детално зборуваше за се што се случило. Тој рече дека откако ја удрил автомобилот, малата Данка паднала, и дека потрчал од совозачкото седиште му пришол на девојчето и веднаш почнал да го дави со голи раце.Тој со сета сила и го стегнал вратот и таа, според негова проценка, многу брзо престанала да дише. Потоа и го ставиле телото во багажникот и се оддалечиле и го фрлиле телото на депонија“, пишува Курир, повикувајќи се на неофицијални извори од Обвинителството.

Потрагата по телото на Данка продолжува затоа што телото било преместено, а обвинетите не сакаат да кажат каде е.

„Она што е целосно нејасно е зошто двајцата се кријат каде е телото. Очигледно е дека подоцна го преместиле телото, и зошто им е најважно телото да не биде пронајдено, останува нејасно бидејќи веќе имало тешко убиство, не може да им биде полошо“, вели за Курир извор близок до истрагата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e