Предизборно Вучиќ ќе ги чести средношколците со по 10.000 динари

Пред изборите закажани за 17 декември српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека во следните 10 дена државата ќе префрли средства на сите локални власти со што секој средношколец во Србија ќе добие по 10.000 динари (околу 85 евра), објави Танјуг.

Тој рече дека разговарал со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за финансии Синиша Мали за дополнителни мерки, кои главно се однесуваат на оние кои немаат право на глас на изборите.

„Ќе му платиме по 10.000 динари на секој средношколец, преку нивните мајки или татковци доколку живее со својот татко, или преку згрижувачки семејства или специјални центри. Веруваме дека ова е важна мерка пред празниците и дека ќе им помогне на родителите да заштедат пари“, истакна Вучиќ.

Претседателот изјави дека е договорена уште една мерка – преку Поштенска банка да им се префрлат 1.000 динари (8,5 евра) на сите студенти, а тоа ќе го плати државна банка.

Поштенска банка ќе префрли .1000 динари и ние ќе ги обештетиме. Тоа значи дека студентите ќе имаат 1.000 динари плус сите поволности – попусти на возови, авионски билети, синџири за пазарење и друго. Ова ќе ги израдува и студентите и средношколците, рече српскиот лидер.

Александар Вучиќ истакна дека дури и ММФ оценил дека финансиите на земјата се одлични и дека има средства кои ги немаат и многу поголемите и побогати земји од Србија.

Српскиот претседател рече дека е горд на стабилноста на јавните финансии на земјата. Според него, Србија е на добар пат, по зголемувањето на платите и минималната плата на над 47.000 динари (401 евро).

„Верувам дека во втората половина од годината ќе заврши еден од конфликтите, се надевам и двата, а доколку тоа се случи, ќе следи подрастично зголемување на платите и пензиите“, рече Вучиќ и ги повика граѓаните да гласаат на изборите на 17 декември, бидејќи, според неговите зборови, „Србија не е играчка и на тој ден се решава судбината на земјата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e