Почина Алексеј Навални, најистакнатиот руски опозиционер

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почина во затвор, соопшти тамошната затворска служба, во она што веројатно ќе се смета како политичко убиство кое му се припишува на Владимир Путин, пренесува Гардијан.

Навални (47), еден од највидливите и најупорните критичари на Путин, беше задржан во затвор на неколку километри северно од Арктичкиот круг каде што беше осуден на 19 години под „специјален режим“. На видеото од затворот во јануари, тој изгледаше слаб со избричена глава.

Кремљ соопшти дека нема информации за причината за смртта.

На почетокот на декември тој исчезна од затворот во Владимирската област, каде што отслужуваше 30-годишна затворска казна поради обвиненијата за екстремизам и измама што ги нарече политичка одмазда за водењето на опозицијата против Кремљ во 2010-тите. Тој не очекуваше да биде ослободен за време на животот на Путин.

Поранешниот националистички политичар, Навални помогна во поттикнувањето на протестите во Русија во 2011-12 година преку кампања против изборната измама и владината корупција, истражувајќи го внатрешниот круг на Путин и споделувајќи ги наодите во масни видеа кои собраа стотици милиони прегледи.

Високиот белег во неговата политичка кариера дојде во 2013 година, кога тој освои 27 отсто од гласовите во изборот за градоначалник на Москва, за кој малкумина веруваа дека е слободен или фер. Тој со години остана трн во окото на Кремљ, идентификувајќи ја палатата изградена на Црното Море за лична употреба на Путин, куќите и јахтите што ги користеше поранешниот претседател Дмитриј Медведев и сексуалната работничка која поврза висок функционер за надворешна политика со познат олигарх.

Во 2020 година, Навални падна во кома по сомнително труење со помош на новичок од руската безбедносна служба ФСБ и беше евакуиран на лекување во Германија. Тој се опорави и се врати во Русија во јануари 2021 година, каде што беше уапсен под обвинение за прекршување на условниот отпуст и осуден на неговата прва од неколкуте затворски казни кои вкупно би биле повеќе од 30 години зад решетки.

Путин неодамна започна претседателска кампања за неговиот петти мандат. Тој веќе е рускиот лидер со најдолг стаж од Јосиф Сталин и би можел да го надмине ако повторно се кандидира за функцијата во 2030 година, можност бидејќи во 2020 година му беа препишани уставните правила за ограничувањата на мандатот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e