Отпуштен телохранителот на Зеленски – бил дел од заговорот за атентат на украинскиот претседател

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши генерал-мајор Сергеј Руд од функцијата шеф на државната гарда, се наведува на претседателската веб-страница.

Овој потег доаѓа откако двајца службеници на агенцијата, задолжени за заштита на владините тела и високи функционери, беа приведени поради наводен заговор за атентат на украинскиот лидер.

„Разрешете го Сергеј Руд од функцијата шеф на Управата за државна безбедност на Украина“, се вели во декретот на Зеленски, објавен на неговата веб-страница во четвртокот. Не се соопштуваат причините за смената на шефот на гардата, кој ја извршуваше оваа функција од 2019 година.

Новинската веб-страница Strana.ua тврди дека отпуштањето на Руд доаѓа откако Украинската служба за безбедност (СБУ), која е наследник на Киев на КГБ од советската ера, во вторникот објави дека двајца офицери на Управата за државна безбедност наводно биле дел од заговор за атентат на Зеленски, началникот на СБУ Василиј Маљук, началникот на военото разузнавање Кирил Буданов и други високи украински функционери.

Според СБУ, уапсените полковници работеле за руската служба за безбедност (ФСБ), објавувајќи тајни информации до Москва. Тие би можеле да добијат доживотен затвор под обвинение за предавство и подготвување терористички напад.

СБУ не го откри идентитетот на двајцата полицајци. Strana.ua ги именуваше како Андреј Гук и неговиот колега, со презимето Деркач.

Весникот објави во петокот, цитирајќи неименувани извори, дека украинските безбедносни агенции долго време се сомневале во активностите на Гук, но дека Руд го штити својот „близок соработник“ од прогон.

Објавата за наводниот заговор насочен кон Зеленски беше објавена од Украина на денот кога Владимир Путин беше инаугуриран за неговиот петти мандат како претседател на Русија.

Москва негираше дека има планови за атентат на украинскиот лидер, а прес-секретарот на Кремљ, Дмитриј Песков, им рече на новинарите: „информациите што доаѓаат од СБУ тешко може да се сфатат како точни“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e