Осум деца заробени на жичара на висина од 400 метри во Пакистан, под нив има провалија

Во Пакистан во тек се итни операции за спасување на осум деца и двајца возрасни заробени во жичара која виси на речиси 400 метри над планинскиот регион во северозападниот дел на земјата.

Децата патувале на училиште во провинцијата Хајбер Пахтунхва кога една од жичарниците се скинала во 9 часот наутро по локално време, изјавил претставникот на спасувачките служби Билал Ахмад Фаизи, според Си-Ен-Ен.

Танвер Ур Реман, локален официјален претставник на областа Батаграм, рече дека спасувачките напори се изведуваат од земја поради висината на системот на жичарницата.

„Седиштето виси 365 метри над земјата. Спасувачките напори се невозможни без хеликоптери, а потребни се искусни спасувачки службеници за да се осигураме дека спасувањето ќе помине без проблеми“, рече тој.

Жичницата поврзува две заедници во регионот и оди преку два кабли, од кои едниот пукнал. Под жичарницата има бездна.

Многу деца кои живеат во оддалечените и планински делови на покраината се потпираат на жичарници за да стигнат до и од училиште.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e