Најмалку 20 загинати откако автобус падна и се запали кај Венеција

Најмалку 20 лица загинаа, а десетици се повредени во автобуска несреќа што се случи вчеравечер во Италија.

Автобус со многу луѓе вечерва околу 20 часот излетал од надвозникот Либерта во Местре и по пад од 10 метри, паднал на железничката пруга и се запалил.

Според првите информации, загинале најмалку 20 лица од кои две се деца, додека четириесетина се повредени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e