Kрвава свадба на Тајланд: Младоженецот се скарал со невестата, па ја застрелал

Пет лица загинаа во масакр на свадба на Тајланд откога пијаниот младоженец ги застрелал сопругата, свекрвата и гостите пред да се самоубие. Пукањето се случило околу 23.25 часот во куќа во областа Ванг Нам Киео во североисточниот дел на Тајланд, каде што се одржувала венчавка на Чатуронг Суксук (29) и Канчана Пачунтуек (44).

За време на венчавката гостите и роднините забележале дека Чатуронг (29), поранешен војник и параолимписки спортист, изгледа несреќно, пренесува „Бангкок пост“.

Двојката се скарала за време на забавата, јавуваат тајландските медиуми. Чатуронг излегол до својот автомобил и се вратил со пиштол пукајќи во невестата, во нејзината 62-годишна мајка Кингтонг Клаиорхо и во нејзината 38-годишна сестра Корница Манатор.

Залутани куршуми погодиле двајца гости, кои итно биле пренесени во окружната болница, а еден од нив починал, јавуваат тајландските медиуми.

Чатуронг потоа се застрелал и починал веднаш. Полицијата соопшти дека на местото на настанот биле пронајдени 11 куршуми.

Полицијата соопшти дека Чатуронг во тоа време бил доста пијан, но мотивот допрва треба да се утврди.

Тој легално ги купил пиштолот и муницијата минатата година, додаваат тие.

Полицијата соопшти дека Чатуронг е поранешен маринец, кој работи во поморската база „Сатахип“ во Чон Бури.

Ја загубил десната нога кога бил прегазен од воз додека бил на должност, објавија тајландските медиуми.

Чатуронг беше член на Параолимпискиот тим на Тајланд, кој учествуваше на 11-те Асеански параигри во Индонезија во 2022 година и освои сребрен медал во пливање.

Двојката живеела заедно три години пред да одлучат да се венчаат, пишуваат тајландските медиуми.

Инцидентот се случи само неколку дена по извештаите дека тајландскиот министер за внатрешни работи, Анутин Чарнвиракул, потпишал наредба за запирање на издавањето дозволи за оружје на една година за да се спречи насилството со оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e