Едногодишно девојче почина откако воспитувачите ја заборавиле во вжештен автомобил во Небраска

Мајка и татко од Небраска изјавија дека се ужаснати од смртта на нивната 1-годишна ќерка, која според полицијата била оставена во жешко возило пред дневен престој.

Едногодишната Рамија Вортингтон почина откако полицијата соопшти дека била оставена во жежок автомобил во понеделникот во Центарот за развој во Омаха. Нешто по 15 часот била повикана полиција. Оттаму велат дека едногодишното девојче било пренесено во болница каде починало.

„Не разбирам како можеше да се случи ова“, рекол таткото на девојчето.

Од „ВОВТ“ потврдиле дека комбето е регистрирано на сопственикот на градинката. Возачот ги собрал Рамија и нејзините двајца браќа и сестри во понеделникот наутро. Останатите две деца излегле од комбето, но едногодишното дете останало.

„Градинката ги зема наутро, рано наутро“, рече Вортингтон.

„Моето прашање е како можеш да заборавиш дете што самиот си го ставил во возилото?“, додаде тој.

Надвор температурата во текот на денот достигнала 36 степени. Во болницата на родителите на Рамија им било кажано дека нејзината температура е 42 степени.

„Како можете да заборавите едно дете кога извадивте две од комбето? Како го заборавивте моето бебе?“, рекла нејзината мајка Сина Џонсон.

Не е јасно колку време Рамија останала во комбето.

Рамија била најмалото од шесте деца. Нејзините родители велат дека сакала да јаде и да игра и дека секогаш имала насмевка на лицето.

„Таа го сакаше својот татко. Таа беше мало девојче на тато“, додала мајката.

Истрагата за смртта на Рамија е во тек. Засега не е јасно кога и дали ќе биде поднесена пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e