Балканот не мирува: Ова се 4-те мистерии на исчезнувањето на Данка

Девојчето Данка Илиќ (2) исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор. Оттогаш цела Србија се прашува само едно: каде е девојчето кое тој ден беше со мајка си и брат и?

Заплетот на случајот, кој предизвика огромно внимание во јавноста, започна во вторникот попладне, кога на социјалните мрежи се појави информација дека исчезнало двегодишно девојче и дека сите што знаат нешто и можат да помогнат се замолуваат да контактираат со полиција или телефонски број што е оставен во објавата. Како што се испостави подоцна, апелот за потрага го објави тетката на исчезнатото девојче и од тој момент цела Србија без здив го следеше развојот на потрагата по Данка од која се уште нема ни трага ни глас.

Случајот од самиот почеток предизвика бројни сомнежи, на кои се уште нема соодветен одговор.

1. Колку време поминало од исчезнувањето на девојчето до пријавувањето на нејзиното исчезнување

Според податоците кои ги објави МУП, кога Данко за прв пат се барала во Србија преку системот Најди ме, исчезнала околу 13 часот и 45 минути. Како што изјавила тој ден нејзината мајка Ивана, на девојчето и се изгубило секаква трага кога таа отишла да му донесе вода на синот.

– Отидов да земам вода и кога се свртев, ја немаше – рекла тогаш мајката. Како што подоцна беше објавено, мајката сама се обидела да го пронајде детето мислејќи дека се изгубило во близина на местото каде што се наоѓаат. Бидејќи не можела да го стори тоа, го повикала сопругот, а потоа била известена и полицијата. Сепак, засега не се знае колку време поминало од моментот на исчезнување на детето до моментот на пријавување во полиција, која многу брзо пристигнала на местото на настанот.

Loading…
2. Зошто родителите не ја следеле потрагата на лице место

Веднаш по пријавата полицијата излегла на терен, а со нив и стотина мештани кои се организирале и помогнале во потрагата по исчезнатото девојче, надевајќи се дека детето некаде го изгубило патот и дека наскоро ќе го најдат.

Истата вечер полицијата ги одвела мајката и таткото во станица, за да им земе изјава, а потоа тие не се појавиле на местото на настанот. Полицајците во наредните денови од потрагата ја донеле мајката со возило на Брза помош за детално да го реконструираат тоа што се случило, но никој од бројните новинари кои биле таму не ја видел.

Новинарот на Курир, Младен Радуловиќ, вели дека е чудно што родителите ги немало на местото на настанот, туку што самата полиција бара докази:

– Досега родителите секогаш биле на местото на исчезнувањето, а во овој случај никој не ги видел. Самата полиција на лице место бараше докази за можно тело на девојчето, за среќа не беше пронајдено, што значи дека најверојатно е жива, дека е однесена. Од друга страна, гледаме дека во последните денови милиони луѓе се однесуваат како оперативци, а луѓето на терен знаат многу повеќе и се што им паднало на памет, на луѓето од теренот добро им е познато. , веќе испитале се што било потребно за информирање. Едноставно, народот го следи целиот настан, треба да бидеме мирни од таа страна дека инспекторите направија се за да се информираат и да се заврши целата приказна – рече тој.

И таткото и мајката, како и другите членови на семејството на исчезнатото девојче, претходните денови беа во полиција и даваа изјави за детали кои би можеле да ја олеснат потрагата на полицијата по Данко.

3. Зошто мајката ги однела децата на запуштениот имот?

Веќе следниот ден, на 27 март, полицијата, како што тогаш беше најавено, ја прекина потрагата во реонот каде што се сомневаше дека е исчезнатото девојче.

– Припадниците на полицијата ја прекинаа понатамошната потрага со оглед дека сите досегашни резултати укажуваат дека девојчето не се наоѓа на овој простор од околу 10 квадратни километри. Полицијата продолжува со интензивна оперативна работа со цел да се утврдат сите факти и околности поврзани со исчезнувањето на детето, за што јавноста ќе биде навремено информирана – се наведуваше во тогашното соопштение на МВР.

Но, веќе следниот ден, екипи на полицијата и спасувачките екипи се вратија на местото на исчезнувањето и ја продолжија потрагата. Како што тогаш беше објавено, се сомневаше дека се појавила нова трага која детално ја проверувале, вклучувајќи и подземен тунел кој потоа бил откриен.

Потоа се појавија подетални информации за местото на исчезнувањето и куќата до која била мајката со децата, па се дознало дека се работи за место кое било многу запуштено и каде имало големо количество отпад, кој подоцна бил расчистени со багери. Тогаш многумина се прашуваа зошто мајката ги донела децата таму, а соседите рекле дека таа никогаш не го правела тоа. Некои од нив, пак, рекоа дека таа ги донела децата таму да си играат и трчаат наоколу, како и да видат во каква состојба е наведениот имот.

4. Снимката од Виена се уште е мистерија

Следните денови во јавноста се појавија различни теории за тоа што му се случи на Данко Илиќ. Мајката речиси секој ден била во полиција, но се уште не се знае точно што кажувала на секое рочиште. Меѓу сценаријата што можеше да се чуе во јавноста е и она дека Данка е киднапирана, а токму додека Србија со нетрпение чекаше каква било информација за тоа каде се наоѓа девојчето, се појави видео од Виена кое крена бура.

Имено, до српската полиција го испратил Србин кој живее во Австрија, а го направил во станица во Виена. На него има две жени за кои изјавил дека се Романки, а со нив била и девојка која наликува на исчезнатата Данка. Таа информација среде ноќ ја препратил до МВР на Србија, кое веднаш реагирало и ја контактирало австриската полиција. Во моментов проверуваме кои се жените од видеото и дали навистина се работи за девојката чие исчезнување ја крена Србија на нозе.

Дел од стручњаците кои коментираа на оваа тема изјавија дека членовите на семејството, а пред се родителите треба да препознаат дали е тоа Данка, во кратката изјава што ја даде ден по појавувањето, нејзината мајка рече дека не го видела видеото бидејќи, како што е наведено, не ги следи социјалните мрежи.

Останува мистерија зошто човекот кој го снимил детето кое наликува на Данка не се јавил веднаш во виенската полиција, а портпаролот на виенската полиција Маркос Витрич вели дека се работи за истрага која е во тек и дека не можат да откријат детали за тоа. , но и дека немаат премногу детали.

Како што повеќепати истакнаа припадници на полицијата од Србија, се уште е во тек детална потрага и истрага, а се проверува секоја можна трага која би можела да ја реши судбината на исчезнатата Данка Илиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e