Жерновски: Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја

Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја

Охрабрувачки пораки денеска во Скопје од страна на еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји.
“Среќен сум што сум денеска во Скопје. Првата посета сакам да ја одбележам со Северна Македонија, која го испорача историскиот Преспански договор. Северна Македонија е сигурен партнер за ЕУ и реформите функционираат. Мора да ги забрзаме процесите и да ги напаравиме поверодостојни и за регионот и за земјите членки.
Ќе побарам ЕП да определи награда од 50 милиони евра за постигнувањата и резултатите на земјата во искористувањето на европските фондови. Очекувам предлогот дека ќе добие зелено светло во ЕП и ќе се овласти исплатата”, истакна еврокомесарот, Вархеји.
ФБ статус на Андереј Жерновски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e