(ВИДЕО) Драма на УС Опен: Новак Ѓоковиќ дисквалификуван

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ службено го загуби мечот од осминафиналето на УС Опен. Тој беше казнет затоа што со топче удри една од линиските судии.

И покрај извинувањето поради несмасниот потег, Ѓоковиќ беше драстично казнет од службените лица на Грен слемот во Њујорк.

Во моментот на инцидентот, се играше првиот сет и резултатот беше 6:5 за Карено-Буста.

Шпанецот се пласираше во четвртфиналето каде ќе се сретне со победникот од мечот Денис Шаповалов (Канада) – Давид Гофин (Белгија).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e