Јувентус деветти пат по ред шампион на Италија

Јувентус ја победи Сампдорија со 2:0 синоќа на домашен терен во натпревар од 36. коло од Италијанското фудбалско првенство и го обезбеди шампионскиот трофеј.

Стрелци на головите беа Кристијано Роналдо и Федерико Бернардески. Пред крајот на натпреварот, Роналдо промаши пенал.

Јувентус на две кола до крајот на сезоната во Серија А има 83 бода и е недостижен за конкурентите.

За „Старата дама“ ова е 36-та шампионска титула во Италија и деветта во низа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e