Ѓоковиќ заокружи осум години како број 1 на светската ранг-листа

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја започна својата 416-та недела на врвот на АТП ранг-листата.

Ѓоковиќ е прв осум пати по 52 седмици или сумирано осум години.

Ова е рекорд на машката турнеја. Второто време поминато како број 1 е на Роџер Федерер. Швајцарецот беше 310 недели на врвот на АТП-листата, односно 5 години и 50 недели. Му фалат две седмици да заокружи шест години.

Федерер ја заврши кариерата, додека 36-години Ѓоковиќ е активен и утре ќе игра осминафинале на турнирот во Индијан Велс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e