Ѓоковиќ стана почесен граѓанин на Будва

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на денешната свеченост во преполната сала на Градското собрание на Будва е прогласен за почесен граѓанин на таа приморска општина.

Марко Бато Царевиќ, претседател на општина Будва, по тој повод рече дека негова лична чест и чест од градот Будва е да соопшти дека Ѓоковиќ е почесен граѓанин на црногорската метропола за туризам.

Царевиќ им се заблагодари и на родителите на Новак Ѓоковиќ кои присуствуваа на церемонијата, како и на самиот Новак Ѓоковиќ за се што направил за српската нација.

На Новак Ѓоковиќ му била врачена и икона на Свети Никола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e