Ѓоковиќ се огласи по повод инцидентот на УС Опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, на својата Фејсбук страница објави изјава во врска со инцидентот синоќа на натпреварот на УС Опен против Шпанецот Пабло Карењо-Буста.

Тој со топче удри линиски судија и беше дисквалификуван.

– Целата оваа ситуација ме остави многу тажен и уништен. Проверив кај судијката и таа ми рече дека, фала богу, се чувствува добро. Жал ми е што и предизвикав таков стрес. Ова беше ненамерно. Не е во ред. Што се однесува до дисквалификацијата, треба да работам со мојата фрустрација и да ја претворам целата оваа ситуација во лекција за мојот раст како играч и личност. Им се извинувам на организаторите на УС Опен. Јас сум многу благодарен на мојот тим и семејството што ми беа поддршка и на моите навивачи што секогаш беа со мене. Ви благодарам, извинете, напиша Ѓоковиќ.

Инцидентот се случи во првиот сет при резултат 6:5 за шпанскиот тенисер.

ПРЕТХОДНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e