Ѓоковиќ прв финалист на Мастерсот во Рим

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на турнирот во Рим. Во полуфиналето, попладнево Србинот го победи Каспер Руд од Норвешка.

Во меч којшто траеше 2 часа и 12 минути, Ѓоковиќ го доби првиот сет со 7:5, а во вториот славеше со 6:3.

Ривал на Ѓоковиќ во утрешното финале ќе биде победникот од дуелот Денис Шаповалов (Канада) – Диего Шварцман (Аргентина).

Наградниот фонд на Мастерсот во италијанската престолнина изнесува 3,4 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e