Француската машинерија го декласираше Бразил за успешно мундијалско отворање

Француската ракометна репрезентација во голем стил го отвори Светското првенство чиј организатор е и со победата над Бразил (31:16) најави дека и овојпат ќе атакува на највисок мундијалски пласман.

Французите уште од почетокот направија висока и сигурна предност и доминираа во текот на сите 60 минути. На полувреме водеше со 17:7, а предноста беше зголемена и во второто полувреме во кое Бразилците повторно беа во подредена позиција и немаа никакви шанси ја загрозат победата на домаќините на ова СП.

Покрај расположените Омејер и Жерар на голот, кај Франција најдобри реализатори беа Порт со 6 и дури пет играчи со по 3 гола (Ниокас, Нарсис, Карабатиќ, Гигу и Дипанда).
Во редовите на бразилската селекција се истакна Толедо со 5 го

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ