Џордан е најплатен спортист во историјата, Роналдо е петти

Специјализираниот американски сајт за спорт и бизнис „Спортико” ги рангираше 25-те најплатени спортисти на сите времиња. Лидер на листата е легендарниот кошаркар на Чикаго булс, Мајкл Џордан.

Рангирањето на заработката на „Sportico” се заснова на инсајдерски разговори, сопствено истражување и податоци од други медиуми, вклучувајќи го и Форбс. Заработката на секој спортист се формира од плата, парични награди, рекламни договори, хонорари, хонорари итн.

Спортико ја вклучи заработката во годините во игра и по пензионирањето до 1 јуни 2021 година. Што се однесува до голферот Алберт Палмер и кошаркарот Коби Брајант, нивната заработка се пресметува до моментот на смртта.

Во топ 25 се вклучени спортисти од осум спортови, со заеднички приход од 25,5 милијарди долари. Вкупното рангирано подолу е приспособено на инфлацијата.

Топ 25 најплатени спортисти:
1. Мајкл Џордан (кошарка) – 2,62 милијарди долари
2. Тајгер Вудс (голф) – 2,1
3. Арнолд Палмер (голф) – 1,5
4. Џек Никлаус (голф) – 1,38
5. Кристијано Роналдо (фудбал) – 1,24
6. Флојд Мејведер Јуниор (бокс) – 1,2
7. Леброн Џејмс (кошарка) – 1,17
8. Лионел Меси (фудбал) – 1,14
9. Мајкл Шумахер (автотрки) – 1,13
10. Роџер Федерер (тенис) 1,12
11. Фил Микелсон (голф) 1,08
12. Дејвид Бекам (фудбал) 1,05
13. Коби Брајант (кошарка) – 930 милиони долари
14. Шекил О’Нил (кошарка) – 870
15. Грег Норман (голф) – 815
16.Мајк Тајсон (бокс) – 775
17. Алекс Родригез (бејзбол) 650
18. Мани Пакјао (бокс) – 630
19. Кевин Дурент (кошарка) – 625
20. Луис Хамилтон (автотрки) – 620
21. Нејмар (фудбал) – 615
22. Џеф Гордон (автотрки) 595
23. Оскар Де Ла Хоја (бокс) 580
24. Пејтон Менинг (американски фудбал) 570
25. Дерек Џитер (бејзбол) 555 милиони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e