Заев планира неформална средба со Борисов

Премиерот Зоран Заев по Нова година планира како политичар, а не како премиер, со оглед на тоа што ќе има техничка влада пред изборите најавени за 12 април да замине во Софија на средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов со кого меѓудругото ќе поразговара за работата на Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања.

Како што брифираа од Владата средбата може да помогне да се придвижат работите на Комисијата, но додаваат дека досега земјава е во изборен процес не е паметно да се влегува во решавање на прашањата за кои двете земји засега не ги приближиле ставовите, како што е прашањето за Гоце Делчев.

За можноста да се одржи една таква неформална средба по празниците, како што брифираат од Владата, станало збор вчера на носачот на авиони „Хари С. Труман“, каде Заев, заедно министерка за одбрана Радмила Шекеринска, претседателот на Собранието Талат Џафери, началникот на Генералштабот Васко Ѓурчиновски и амбасадорката на САД Кејт Брнз, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили во Неапол.

На „Хари С. Труман“ беа премиерот на Бугарија Бојко Борисов и министерот за одбрана во бугарската влада Красимир Каракачанов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e