Политико: Франција ќе попушти само доколку знае што добива за возврат

Министрите на ЕУ повторно не успеаа да постигнат договор за доделување датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија.
Франција се спротивставува на започнувањето на разговорите сè додека не се обнови целиот пристапен процес.

Eвропското издание на угледниот „Политико“, известувајќи за вчерашниот неуспех на Советот на ЕУ за компромис, наведува дека „Франција ќе се помести од својата позиција само кога ќе биде јасно што може да добие за возврат на друга тема“.

За ова свое тврдење „Политико“ се повикува на двајца неименувани дипломати кои изјавиле дека Франција била единствена држава што вчера се противела на одлука за почеток на преговори со Северна Македонија.
Пишувањето на „Политико“ за можно пазарење на Париз доаѓа во пресрет на денешната заедничка седница на француската и германската влада во Тулуз, во присуство на претседателот Емануел Макрон и канцеларката Ангела Маркел.

Другите имаат поинаков став.

„Северна Македонија и Албанија „дадоа докази за време на миграциската криза и други прашања, тие се дел од ова семејство и повторно ги исполниле сите услови. Ова е причината зошто ние треба да дадеме зелено светло денес “, им рече австрискиот министер за ЕУ, Александар Шаленберг, пред новинарите.

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, рече дека не сака никој да обвини за неуспехот, но неколку пати нагласи дека „не е момент на слава за Европа“, додавајќи дека секое понатамошно одложување може да му наштети на кредибилитетот на ЕУ на Балканот. Хан исто така рече дека позитивната одлука на самитот на лидерите на ЕУ едноставно ќе значи зелено светло за започнување на преговорите за пристап, што траат со години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e