Тешка сообраќајка утрово на патот Кичево-Гостивар, еден загинат

Во тешката сообраќајка што рано утрово во 06.35 часот се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар загина едно лице, додека друго е тешко повредено.

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски соопшти дека сообраќајна несреќа се случила помеѓу товарно возило „Mан”, со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(56) од Гостивар и патничко возило „Хјундаи”, со скопски регистарски ознаки.

На местото на несреќата починал возачот на возилото „хјундаи“, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош од Кичево и се работи на утврдување на идентитетот на лицето. Со тешки телесни повреди се здобила Р.К.(42) од Скопје, сопатничка во истото возило, констатирани во Ургентниот центар во Скопје, информираат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e