Направете сами – Сируп за чистење на црниот дроб и детоксикација

За да му помогнеме на организмот да го „преживее“ период на прекумерно внесување масти, шеќер и алкогол без последици, што вообичаено се случува во овој период од годината кога имаме празници со богати трпези, би било добро да се исчисти организмот, особено црниот дроб кој филтрира се што јадеме и трпи најголеми последици од тешката храна.

Најдобриот сируп за детоксикација на телото и чистење на црниот дроб можете да го направите дома користејќи го следниов рецепт:

Состојки:

2 лажици сушени цветови или 1 лажица семки од трн (silybum marianum)

4 чаши вода

2 лажици сушен корен од глуварче

1 лажица сушени реиши печурки

1/4 чаша мед

1/4 чаша сок од лимон

1/2 лажичка куркума во прав

1/4 лажичка ѓумбир во прав

Подготовка
Во тенџере загрејте ги водата, трнот, коренот од глуварче и печурките и варете ги на тивок оган 15 минути, па процедете ги. Додадете ги медот, сокот од лимон, куркумата и ѓумбирот и мешајте додека не се раствори.

Сирупот истурете го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер до 2 недели.

Земете 1-2 лажици сируп дневно, по можност наутро на празен стомак.

Овој сируп ќе ви помогне да го исчистите црниот дроб, да го подобрите вашето здравје, а исто така да изгубите неколку килограми.

Трнот е растение од фамилијата на горси, кое има лековити својства за црниот дроб и другите органи. Содржи силимарин, кој го штити црниот дроб од оштетување, ја промовира неговата регенерација и детоксикација и има антиоксидантно, антиинфламаторно и антиканцерогено дејство.
Тој се користи за лекување на разни заболувања на црниот дроб, како што се замастен црн дроб, цироза, хепатитис, жолтица и нарушувања на жолчното кесе. Оваа билка може да помогне и во намалување на холестеролот, да го регулира шеќерот во крвта, да го подобри здравјето на кожата и да го подобри имунитетот.

Ризици за заболување на црниот дроб

Црниот дроб е најголемиот орган во човечкото тело со просечна тежина од 1,5 килограми. Низ него поминуваат околу 1,5 литри крв секоја минута и филтрира се што се наоѓа во крвта и се внесува со храната.

Фактори на ризик за заболување на црниот дроб се генетска предиспозиција, вирусни инфекции (хепатитис А, Б, Ц), автоимун хепатитис кој се јавува од непознати причини, прекумерна тежина, дијабетес, цревни паразити.

Симптомите кои укажуваат на промени во црниот дроб се замор, поспаност, надуеност и гасови, кои се јавуваат затоа што црниот дроб не лачи доволно ензими потребни за разградување на хранливите материи. Жолтеникавата промена на бојата на кожата и мукозните мембрани е предизвикана од акумулацијата на билирубин (хипербилирубинемија), соединение кое црниот дроб не може навремено да го отстрани од крвта.

Острата болка, локализирана под десниот ребро, укажува на зголемување на црниот дроб. Темната боја на урината е знак дека црниот дроб не може да се ослободи од големите дози на токсини во телото, кои се исфрлаат во урината и ја потемнуваат.

Дебелината се јавува поради нарушена функција на црниот дроб и неспособност на телото да ги апсорбира хранливите материи.

Конфузијата се јавува поради намалениот проток на крв во мозокот, бидејќи големи количини крв одат во црниот дроб за да го заштитат од токсините.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e