Еве зошто имаме акни по целото тело и како да се ослободиме од нив

Многу стресни периоди од животот, како што помина целиот свет изминатата година, може да бидат причина за голем број проблеми со кожата или здравјето.

Бидејќи стресот го зголемува нивото на стрес хормонот – кортизол, и тоа е една од причините за појава на акни, не е изненадувачки што во последните неколку месеци можевте да забележите зголемен број на акни не само на лицето, туку и на телото. За маските се зборуваше низ целиот свет, додека акните на телото се заборавени во споредба со оние што ги добиваме поради маските, а всушност може да се направи еднаква паралела. Но, тоа не е само причина што можеме да забележиме повеќе акни на телото, туку и различниот начин на живот што го водиме уште од почетокот на пандемијата.

Зошто имаме ненадејни мозолчиња на телото?

Од емотивни, до физички, оваа пандемија ни донесоа низа предизвици што нè натераа да забележиме пораст на бројот на акни на телото повеќе од кога било. Покрај стресот важно е да се обрне внимание и на другите сегменти.

Промената на животниот стил е една од нив. Седиме и лежиме повеќе од кога било и ова прво може да биде една од причините за појава на акни што ги добиваме како резултат на иритација на кожата. Исто така – домашно вежбање, или облека во која остануваме по тренингот и не ја соблекуваме веднаш, ги запушува нашите пори.

Но, да бидеме реални, бидејќи сме во постојан карантин, не излегуваме толку многу и не се грижиме за себе, помалку се грижиме за кожата. Луѓето се уморни, психички и физички, а една од последните работи што им паѓаат на ум е нивната рутина за нега на кожата во моментов. Исто така, докажано е дека луѓето поретко се тушираат, што предизвикува повеќе масло да се акумулира на телото, што доведува до појава на акни и иритации на кожата.

Исхраната може да биде причина што гледаме реакција и иритација на телото. Ако сте од оние луѓе кои посегнуваат по закуски или нездрава храна во стресни ситуации, имате поголеми шанси да развиете акни, бидејќи шеќерите и јаглехидратите можат да бидат предизвикувач за нив.

Како да се третираат акните на телото?

Акните на лицето воопшто не изненадуваат откако ноќта ја поминавте спиејќи на каучот со шминка на лицето. Во тој случај, јасно е што следи, но оние на телото се нешто повеќе побарувачки. Дерматолозите пред сè ве советуваат да се обидете да го намалите нивото на стрес во организмот и да ја прилагодите исхраната со зголемена консумација на овошје и зеленчук. Решение за акни на задникот, грбот и нозете може да биде да носите малку поширока облека и да направите одредени промени во рутината за нега на кожата.

Производи што ги користите на кожата на лицето, можете да ги користите и на телото , ​​особено ако содржат ретиноиди или салицилна киселина. Откако ќе завршите со тренингот, не го одложувајте туширањето и не останувајте во испотена облека што ќе ви ги запуши порите, но додека сè уште имате сила, започнете да се туширате. Ако ниту еден од овие методи не работи за вас дури и по неколку недели, консултирајте се со дерматолог за помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e