Чај од бреза – го исфрла вишокот вода од организмот, го нормализира холестеролот и лекува кожни заболувања

Брезата и чајот од оваа билка помагаат во лекувањето на многу здравствени проблеми. Нејзините придобивки за телото се познати од дамнешни времиња, а во наредната медицина се смета за една од најлековитите билки. Употребата на овој чај е распространета ширум светот.

Се користат пупките, листовите, кората, цветот и сокот од бреза. Благодарение на составот, нејзината лековитост е неверојатна. Пупките и листовите се богати со витамин Ц, но содржат и други витамини и минерали, како калиум, калциум и фосфор.

Оваа чудесна билка го зајакнува организмот, го подмладува ткивото и го забрзува зараснувањето на длабоките рани, го зајакнува кардиоваскуларниот систем и успешно го снижува високиот крвен притисок.

Успешно лекува бубрежни заболувања, исфрлајќи ги насобраните токсини. Докажано е дека ублажува и кожни заболувања, како егзема, псоријаза и разни јадежи и воспаленија. Ја поттикнува работата на црниот дроб, бидејќи го олеснува лачењето жолчка.

Овој чај е познат и по одличните резултати кога станува збор за слабеење. Благодарение на своите својства, тој е одличен диуретик, а со самото тоа што помага при исфрлањето вишок течности од организмот, овој чај е одличен во борбата против вишокот килограми и целулитот.

Исто така, ги ублажува и менструалните тегоби.

Сосема доволно причини за да почнете редовно да ја пиете оваа вкусна напивка.

Приготвување на чајот:
Ова е единствениот чај што не се вари. Поточно, листовите или цветовите само се прелеваат со топла вода, а потоа треба да почекате 10-тина минути да отстои, и напивката е готова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e