Билки кои ги смируваат умот и телото

Никој од нас не е поштеден од стрес, бидејќи едноставно е насекаде околу нас и невозможно е целосно да се изолираме, но факт е дека можеме да си го олесниме самите себе. И со помош на природата.

Запознајте ги билките за кои е докажано дека ги намалуваат симптомите на стрес и анксиозност. Најдобро би било да консумирате чаеви направени од нив околу триесет минути пред медитација или да одите во кревет, а откако ќе се оладат, засладете ги со мед или стевија.

Нането има освежувачки мирис и вкус, но делува и како седатив. Познато е дека го смирува дигестивниот тракт, ја намалува болката во желудникот и цревата и ублажува разни грчеви и гадење.

Камилицата им помага на луѓето кои страдаат од хиперактивност, несоница, гадење и варење. Покрај чајот, глетката на букет камилица на вашата маса ги смирува умот и духот.

Женшен го испразнува преоптоварениот ментален круг и го намалува влијанието на стресот. По само една чаша чај, ќе почувствувате состојба на мир, а ако страдате од несоница, консумирајте го пред спиење.

Лавандата ја користеле и нашите баби. Ја отстранува анксиозноста, нервозата и главоболките. Би било добро секогаш да имате есенцијално масло од лаванда, кое може да го испуштите во ламба за аромотерапија или во чаша обична вода. Испарувањето го има истиот ефект како чајот.

Капка пасифлора во чајот од билки и напнатоста ќе ви избега со брзината со која пристигнаа. Покрај тоа, ова растение ја намалува напнатоста во ПМС и ја ублажува болката во стомакот предизвикана од менструалниот циклус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

e